Dolar coraz mocniejszy

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400W czwartek uwagę inwestorów po obu stronach Oceanu przyciągały wiadomości napływające ze Stanów Zjednoczonych, gdzie spekulacje na temat normalizacji polityki monetarnej po raz kolejny przyczyniły się do znacznego umocnienia wartości amerykańskiej waluty.

Coraz więcej ekonomistów spodziewa się, że – planowane na październik – zakończenie programu luzowania ilościowego, jest zapowiedzią pierwszej podwyżki stóp procentowych.  W efekcie, kurs EUR/USD spadł wczoraj do najniższego poziomu od listopada 2012 roku, wynoszącego 1.2699.

Nie bez znaczenia dla aktualnej sytuacji na rynku walutowym pozostaje także skrajnie odmienna polityka monetarna prowadzona przez ECB, który w ostatnim miesiącu – w celu pobudzenia akcji kredytowej – rozpoczął pierwszą rundę programu TLTRO. Z drugiej strony, osłabieniu euro dodatkowo sprzyjają słabsze od prognozowanych informacje docierające zza Odry, gdzie indeks zaufania konsumentów Gfk spadł w ostatnim miesiącu z 8.6 pkt do 8.3 pkt.

Duże znaczenie dla przebiegu dzisiejszej sesji będą miały równieżż wiadomości o aktualnej sytuacji ekonomicznej w Stanach Zjednoczonych – popołudniu poznamy informacje o PKB w II kwartale (prognoza: 2.1% k/k) oraz wysokości indeksu Uniwersytetu Michigan (prognoza: 84.7 pkt).

dr Maciej Jędrzejak,
Dyrektor Zarządzający,
Saxo Bank Polska