Dofinansowanie projektów technologicznych: Spółdzielczy kredyt na innowacje technologiczne

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2015.12.foto.045.b.600xPonad dwieście banków spółdzielczych i oba banki zrzeszające rozpoczęły właśnie przyjmowanie wniosków od mikro, małych i średnich przedsiębiorców na dofinansowanie projektów technologicznych w ramach nowej wersji kredytu technologicznego. Jest o co walczyć, bo firmy mogą sięgnąć po ponad 1,8 mld zł dotacji podanej właśnie w kredycie bankowym. Spółdzielcy nie zamierzają odpuścić, a mają w tym zakresie także atuty. W poprzednim programie bankowość spółdzielcza zajęła wysokie, czwarte miejsce w rankingu sektora pod względem liczby obsłużonych beneficjentów.

Ignacy Kowalski

Wpoprzedniej perspektywie finansowej w ramach omawianego instrumentu wnioski kredytowe do banków złożyło ponad dwa tysiące przedsiębiorców. Z tego jedna czwarta trafiła do bankowości spółdzielczej. Ostatecznie, po sicie selekcyjnym w bankach i w BGK, wsparcie otrzymało 600 najbardziej innowacyjnych projektów. „Kredyt na innowacje technologiczne” to część Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (PO IR) – poddziałanie 3.2.2. Nowy program będzie jednym z podstawowych źródeł pozyskania kapitału na wdrożenia wyników prac badawczo- rozwojowych dla firm MŚP w obecnej perspektywie finansowej UE. Do przedsiębiorców trafią łącznie prawie dwa miliardy złotych

Niewątpliwym wyróżnikiem opisywanego instrumentu spośród innych narzędzi wsparcia dla proinnowacyjnych MŚP jest jego mieszany charakter. Instrument polega bowiem na połączeniu kredytu bankowego z dotacją. System został opracowany w taki sposób, by kompetencje i zasoby w Banku Gospodarstwa Krajowego i bankach komercyjnych oraz spółdzielczych nie dublowały się. Banki zweryfikują inwestycje pod kątem wykonalności ekonomicznej, finansowej i organizacyjnej oraz udzielą kredytu na realizację inwestycji technologicznej, a BGK zapewni dofinansowanie.

Kredytem technologicznym sfinansować można inwestycję, której przedmiotem jest wdrożenie nowej technologii w postaci prawa własności przemysłowej, wyników badań przemysłowych, wyników prac rozwojowych lub nieopatentowanej wiedzy technicznej. Technologia ma umożliwiać produkcję nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług w stosunku do dotychczas wytwarzanych na terytorium Polski.

Kredyt technologiczny jest sprawdzonym instrumentem wsparcia. Z wielu badań wynika, że należy do najbardziej oczekiwanych form interwencji publicznej, mimo iż dedykowany jest wdrożeniu zaawansowanych technologii, a nie prostej modernizacji bazy maszynowej czy tym podobnym celom inwestycyjnym.

Klient skorzysta

Przedsiębiorcy osiągną korzyść ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI