Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jednak zostanie przedłużony do 26 lipca

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jednak zostanie przedłużony do 26 lipca
Fot. Adam Guz/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony o kolejne dwa tygodnie, do 26 lipca – poinformowała PAP w czwartek szefowa MRPiPS, Marlena Maląg. Zasiłek przysługuje rodzicom m.in. w razie niemożności zapewnienia opieki dziecku przez żłobek lub przedszkole z powodu COVID-19.
Min. @MarlenaMalag: dodatkowy #ZasiłekOpiekuńczy zostanie przedłużony o kolejne dwa tygodnie, do 26 lipca #zasiłki @MRPiPS_GOV_PL

Okres, na jaki przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy, był kilkukrotnie przedłużany. Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem rodzice mogą z niego korzystać do 12 lipca.

W czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony o kolejne dwa tygodnie, do 26 lipca.

Czytaj także: ZUS: kto ma prawo do przedłużonego dodatkowego zasiłku opiekuńczego >>>

Wcześniej tego samego dnia szefowa MRPiPS w poranku rozgłośni katolickich „Siódma – Dziewiąta” powiedziała, że resort nie zamierza po raz kolejny przedłużać zasiłku.

Ostatecznie podjęto jednak decyzję o przyznaniu prawa do dodatkowego zasiłku na kolejne dwa tygodnie.

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki nad dzieckiem do 8 lat. Przysługuje on matce lub ojcu, a wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi. O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio do ZUS.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Źródło: PAP BIZNES