Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: okres pobierania będzie przedłużony

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: okres pobierania będzie przedłużony
Fot. Stock.adobe.com/piter2121
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rodzice, którzy wykorzystali dodatkowy zasiłek opiekuńczy, mogą wnioskować o wypłatę tego świadczenia na kolejny okres. Oświadczenie zostanie rozpatrzone po wejściu w życie znowelizowanych przepisów.

#ZUS: O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca ‒ swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą ‒ bezpośrednio do ZUS #ZasiłekOpiekuńczy #Specustawa #Rodzice #Koronawirus @zus_pl

Zgodnie przyjętą w marcu 2020 r. specustawą ‒ w przypadku zamknięcia, z powodu zagrożenia koronawirusem, przedszkola, żłobka lub szkoły rodzice dziecka w wieku do ukończenia 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego.

W związku z decyzją o zamknięciu szkół, żłobków i przedszkoli do Świąt Wielkanocnych, trwają prace nad wydłużeniem tego zasiłku o kolejne dni. Nowe rozwiązania mają obowiązywać z mocą wsteczną od 26 marca 2020 r.

Wniosek o wypłatę zasiłku na nowy okres

‒ W tej sytuacji rodzice, którym kończy się okres prawa do dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego, mogą wnioskować o wypłatę świadczenia na kolejny okres. Oświadczenie można złożyć tak, jak do tej pory. Wniosek ten zostanie rozpatrzony po wejściu w życie znowelizowanych przepisów ‒ wyjaśnia rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Ponadto rodzice mogą wystąpić o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach, w takim przypadku będzie on przysługiwał w ramach limitu 60 dni w roku kalendarzowym.

Bądź na bieżąco – zapisz się na nasz newsletter>>>

Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie ZUS: Z-15A oraz oświadczenie o zamknięciu placówki.

‒ Jednak po wejściu w życie nowych przepisów, okres ten zostanie rozliczony jako dodatkowy zasiłek i nie będzie wliczany do puli 60 dni – podkreśla rzecznik ZUS.

Trzeba poinformować pracodawcę

Oświadczenie o dodatkowym zasiłku opiekuńczym można złożyć przez Internet. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z osobą prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać do Zakładu oświadczenie elektronicznie ‒ za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca ‒ swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą ‒ bezpośrednio do ZUS.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce. Tarcza antykryzysowa: przedsiębiorcy i rolnicy będą zwolnieni ze składek przez trzy miesiące. Możliwe dofinansowanie wynagrodzeń pracowników z pieniędzy UE

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS