Dobrze zorganizowane systemy płatności bezgotówkowych istotnym instrumentem dezaktywacji szarej strefy

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

kf.2014.k3.foto.032.400xW literaturze można spotkać różne określenia dla identyfikacji czarnego rynku (hidden economy): na przykład rynek równoległy, szara strefa (shadow economy), drugi obieg gospodarczy (non-observed market), rynek nieoficjalny (unofficial economy), podziemie gospodarcze (informal market). Szara strefa jest ugruntowaną praktyką unikania regulacji życia społecznego, przepisów prawa podatkowego i ubezpieczeniowego, warunków zatrudnienia, przepisów handlowych itp. Dlatego też jej podstawową cechą jest - w potocznym rozumieniu - wzbogacanie się kosztem innych.

Czarny rynek stanowi znaczący udział w PKB nie tylko w Polsce, ale też w wielu krajach świata. Najczęściej kojarzony jest z pracą na czarno lub handlem alkoholem, ale sfer aktywności jest współcześnie znacznie więcej. Rozwojowym sektorem szarej strefy wydają się być usługi finansowe.

Definicję szarej strefy zawiera polski System Rachunków Narodowych; obejmuje ona potajemną produkcję, produkcję nielegalną, nieformalną produkcję gospodarstw domowych na własny użytek. Z definicji nie zalicza się natomiast do szarej strefy działalności przestępczej i kryminalnej. Niestety GUS zalicza do szarej strefy jedynie pracę nierejestrowaną, co budzi zdumienie.

Cały artykuł „Czarny rynek a system płatności” znajdą Państwo w najnowszym numerze „Kuriera Finansowego – 2014/03”