Dobre wiadomości dla szukających pracy w wakacje

Dobre wiadomości dla szukających pracy w wakacje
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Mamy rekordowo niskie bezrobocie i bardzo dobre wyniki gospodarki, także te w skali makro, a zatem zapotrzebowanie na pracowników również stale wzrasta. Liczba ofert pracy na rynku sprawia, że poziom rotacji także się nasila.

Doświadczenie ubiegłoroczne – przedsiębiorcy się zabezpieczają

Polska produkcja przemysłowa nie zwalnia tempa w wakacje. Pracodawcy z tego sektora zadeklarowali prognozę netto zatrudnienia na poziomie +23%. Dla osób poszukujących pracy w tej branży to bardzo dobra wiadomość – kandydaci będą mogli przebierać w ofertach zatrudnienia. Dla pracodawców oznacza to większą rywalizację o pracownika i wyzwania związane z rosnącymi koszty prowadzenia biznesu oraz walką o utrzymanie konkurencyjności.

W ubiegłym roku na skutek braku zasobów część przedsiębiorstw musiała zredukować plany produkcyjne a dziś już co druga firma sygnalizuje takie wyzwanie. Z punktu widzenia osoby poszukującej pracy tak wysoka prognoza zatrudnienia to doskonała wiadomość.

Polscy pracownicy są wydajni

Polska z prognozą zatrudnienia dla produkcji przemysłowej (+23%) zajmuje czwarte miejsce na tle 26 analizowanych rynków z regionu EMEA (Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki). Najwyższy wynik w regionie uzyskano na Węgrzech i w Rumunii – po +28%. Równie optymistyczną prognozę odnotowano w Chorwacji* (+28%), ale tam dane nie uwzględniają korekty sezonowej. Zaraz za Polską w rankingu znalazły się Turcja (+22%) oraz Finlandia (+19%). Najmniej optymistyczne prognozy odnotowano w Czechach (-1%), Hiszpanii (0%) i Belgii (0%).

Polska nadal jest konkurencyjna, a rosnące koszty jeszcze odbiegają od tych ponoszonych przez przedsiębiorstwa na przykład na rynkach macierzystych. Dodatkowo wydajność polskiego pracownika jest wyższa niż wydajność pracownika w tych miejscach Europy, gdzie dostępność zasobów ludzkich jest lepsza, a koszty niższe. Mamy jednak już sporo przykładów transferu części produkcji z Polski do krajów Europy Południowo-Wschodniej, jednak nie przewidujemy, aby w najbliższym czasie przemieniło się to w trend. Powinniśmy być dumni z naszych pracowników, którzy są bardzo cenieni, a przy tym i coraz lepiej wynagradzani.

* Dane dla Chorwacji po raz pierwszy zostały zaprezentowane w raporcie dla II kwartału 2018 roku. Wyniki z uwzględnieniem sezonowych zmian zatrudnienia są dostępne dla krajów, w których przeprowadzono co najmniej 17 cykli badania.

Źródło: ManpowerGroup