Dobre prognozy zysków banków notowanych na GPW

Dobre prognozy zysków banków notowanych na  GPW
Fot. stock.adobe.com / 07photo
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zysk giełdowych banków w II kwartale 2021 r. wyniesie łącznie 2,66 mld zł, będzie więc ponad połowę wyższy niż rok wcześniej i zbliżony do wyniku z ubiegłego kwartału - wynika z danych zebranych przez PAP Biznes. Analitycy spodziewają się silnych linii przychodowych, odbicia wyniku odsetkowego, ale i coraz wyższych rezerw na portfele kredytów we frankach.

W przyszłym tygodniu rozpoczyna się sezon publikacji wyników za II kwartał 2021 roku przez giełdowe banki. Pierwszy przedstawi je w poniedziałek (26.07.) Bank Millennium, a w środę (28.07.) Santander Bank Polska.

Z danych zebranych wśród ankietowanych przez PAP analityków wynika, że w II kwartale 2021 roku zysk dziewięciu notowanych na GPW banków wyniesie łącznie 2,66 mld zł, co oznaczać będzie wzrost o 62 proc. w ujęciu rok do roku i wynik zbliżony do wyniku z ubiegłego kwartału.

„Uważamy, że wyniki za II kwartał będą pozytywne. Szczególnie dobrze oceniamy dynamikę wyniku prowizyjnego oraz zaskakująco niskie saldo rezerw. Wreszcie też widać będzie odbicie wyniku odsetkowego” – uważa analityk BM mBanku Michał Konarski.

„Chociaż wyniki za II kwartał powinny być katalizatorem do dalszych wzrostów wycen, szczególnie biorąc pod uwagę podwyżki stóp na horyzoncie, to reakcja może być stłumiona ze względu na oczekiwany wyrok SN w sprawie franków” – dodał.

Poniżej konsensus wyników dziewięciu banków za II kwartał 2021 roku (w mln zł):

Źródło: PAP Biznes

Czytaj także: ING Bank Śląski może wypłacić 100% dywidendy z zysku za 2020 rok

Rezerwy na CHF przekroczą 1 mld zł

Rynek spodziewa się, drugi kwartał będzie kolejnym okresem wysokich rezerw na portfele kredytów frankowych. Rosnąca liczba sądowych pozwów w sprawach dotyczących kredytów frankowych i utrzymujące się niekorzystne dla banków orzecznictwo sprawi, że w II kwartale banki zawiążą wyższe niż w I kwartale rezerwy na ryzyko prawne związane z tymi kredytami.

Rezerwy te u niektórych banków będą mocno rzutowały na ich rentowność.

Millenium zapowiedział wcześniej, że w wyniku takich rezerw, pomimo dobrych wyników operacyjnych, spodziewa się ujemnego wyniku netto w II kwartale 2021 roku. Oznacza to, że będzie to trzeci kwartał z rzędu straty netto banku.

Millennium informował, że w II kwartale rezerwa na ryzyko prawne, związana z udzielonymi przez niego walutowymi kredytami hipotecznymi, wyniesie 460,1 mln zł – będzie więc trochę niższa niż w I kwartale. Bank podał, że rezerwy odzwierciedlają utrzymujące się negatywne trendy w zakresie orzecznictwa sądowego, napływ nowych spraw sądowych oraz wynikające z tego zmiany w metodologii oceny ryzyka.

Rosnąca liczba sądowych pozwów w sprawach dotyczących kredytów frankowych (…) sprawi, że w II kwartale banki zawiążą wyższe niż w I kwartale rezerwy na ryzyko prawne związane z tymi kredytami

Kwartalny wzrost rezerw zapowiedział Santander Bank Polska, BNP Paribas Bank Polska oraz mBank. W przypadku grupy Santandera wzrosną one w II kwartale o 518,4 mln zł, w BNP wzrosną o 186,5 mln zł, a w mBanku o 248,4 mln zł.

Łączne rezerwy frankowe podane przez 4 banki wyniosą w II kwartale około 1,2 mld zł, będą więc ponad 50 proc. większe niż w I kwartale.

Czytaj także: Bank Handlowy potwierdza 1,2 zł dywidendy na akcję, otrzymał zalecenie z KNF

Silne przychody, wysoka jakość kredytów

Analitycy szacują, że drugi kwartał 2021 roku przyniósł kwartalny wzrost wyniku odsetkowego na poziomie 1,6 proc., z kolei wynik z prowizji powinien tylko lekko spaść. Banki zawiązać mogą ponad połowę niższe rezerwy kredytowe niż rok wcześniej.

„Jakość kredytów w Polsce pozostaje wysoka. Chociaż linie przychodowe pozostają w większości przypadków silne, chcemy szczególną uwagę zwrócić na saldo rezerw, które powinno być w tym kwartale wyjątkowo niskie. Pomimo rekordowej liczby bankructw i upadłości, jakość aktywów nie zmieniła się znacząco przez ostatni rok, co może sugerować, że upadające obecnie przedsiębiorstwa są małych rozmiarów i działają na niskim lewarze” – uważa analityk BM mBanku.

Pomimo rekordowej liczby bankructw i upadłości, jakość aktywów nie zmieniła się znacząco przez ostatni rok

Według BM mBanku, dobre wyniki powinien zaraportować Alior Bank, który pokaże relatywnie niskie saldo rezerw oraz Pekao, gdzie powinny być mocne linie przychodowe. Wysoki wynik, bliski historycznym maksimom pokazać może PKO BP. W wynikach Banku Handlowego nadal będzie widać bardzo negatywne trendy w wyniku odsetkowym, spowodowane sprzedażą wysoko rentownego portfela papierów wartościowych w I kwartale.

Poniżej konsensusy oczekiwań wyników netto poszczególnych banków w II kwartale 2021 roku (w mln zł):

Źródło: PAP Biznes

Wyliczenia PAP Biznes obejmują PKO BP, Pekao SA, Santander Bank Polska, mBank, ING Bank Śląski, Bank Handlowy, Bank Millennium, Alior Bank oraz BNP Paribas Bank Polska i oparte są na prognozach ośmiu biur maklerskich.

W danych nie uwzględniono Getin Noble Banku, dla którego nie sporządzono konsensusu. Z prognoz dwóch biur maklerskich wynika, że w II kwartale bank miał 58,4 mln zł straty netto.

Harmonogram publikacji wyników za I półrocze 2021 r.:

Źródło: PAP Biznes

Czytaj także: KNF zaleca PKO BP niewypłacanie dywidend z zysków z ubiegłych lat

Źródło: PAP BIZNES