Dobre dane z Wielkiej Brytanii

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.01.150x196"Europejska gospodarka leci na jednym silniku, eksporcie. Drugi, popyt krajowy, jeszcze nie zaskoczył" - powiedział podczas wczorajszego wystąpienia Joerg Asmussen, członek zarządu ECB.

Dodał również, że ożywienie w strefie euro jest nadal słabe i nierównomierne, co inwestorzy zinterpretowali jako zapowiedź potencjalnego luzowania polityki monetarnej. Dodatkowym rozczarowaniem okazały się słabsze od prognozowanych dane obrazujące sytuację ekonomiczną w strefie euro – jak wynika z informacji opublikowanych przez Eurostat, dynamika inflacji PPI w Eurostrefie wyniosła we wrześniu 0.1% m/m oraz -0.9% r/r.

Tymczasem w Wielkiej Brytanii uwagę ekonomistów przyciągnęły wiadomości dotyczące kondycji tamtejszego sektora usługowego. W październiku wartość indeksu usługowego PMI wyniosła 62.5 pkt, co było najlepszym wynikiem od maja 1997 roku. Pozytywnym zaskoczeniem okazały się również informacje napływające zza Oceanu, gdzie indeks ISM dla sektora usługowego wyniósł w ostatnim miesiącu 55.4 pkt.

Podczas dzisiejszej sesji opublikowane zostaną indeksy usługowych PMI dla największych, europejskich gospodarek. Z Wielkiej Brytanii napłyną informacje o tamtejszej produkcji przemysłowej (prognoza 0.5% m/m i 1.8% r/r), natomiast uwagę inwestorów znad Wisły przyciągną wiadomości związane z przyszłością polskiej polityki monetarnej.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska