Do tzw. wydziału frankowego Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęło 17,9 tys. spraw od kwietnia 2021 r.

Do tzw. wydziału frankowego Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęło 17,9 tys. spraw od kwietnia 2021 r.
Fot. stock.adobe.com/Comugnero Silvana
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Od kwietnia 2021 roku do tzw. wydziału frankowego Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęło łącznie 17.892 sprawy, w tym wpływ rzeczywisty to 14.817 spraw, a resztę stanowiły sprawy przeniesione z innych wydziałów - poinformowało biuro prasowe sądu.

W całym 2020 roku do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęło 15.588 spraw frankowych.

Od kwietnia 2021 roku w Sądzie Okręgowym w Warszawie działa tzw. wydział frankowy, czyli XXVIII Wydział Cywilny tego sądu, zajmujący się rozpoznawaniem spraw frankowych.

Biuro prasowe sądu podało, że do końca listopada (dane za cały rok 2021 jeszcze nie są dostępne) z wydziale tym załatwiono 1.628 spraw, a liczba spraw nierozpoznanych wynosiła 16.264.

W wydziale tym orzeka 19 sędziów (w tym przewodniczący i zastępca przewodniczącego).

Po wyroku TSUE przybywa pozwów

Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kredytu hipotecznego indeksowanego do CHF (C-260/18) rośnie liczba pozwów przeciwko bankom, związanych z tego typu kredytami.

Czytaj także: ZBP: od stycznia do końca października 2021 r. przybyło blisko 33 tys. nowych spraw sądowych ws. kredytów frankowych >>>

Z udostępnionych wcześniej danych Związku Banków Polskich wynikało, że w okresie od stycznia do końca października 2021 roku przybyło w sumie blisko 33 tys. nowych spraw frankowych i łącznie toczyło się wówczas ponad 71 tys. takich spraw. Sama kancelaria Votum w 2021 roku wytoczyła ponad 11 tys. pozwów w sprawie kredytów CHF. Sprawy sądowe dotyczą ok. 18 proc. wszystkich spłacanych kredytów walutowych w Polsce.

Czytaj także: mBank przyspiesza tworzenie rezerw związanych z portfelem kredytów frankowych; ich wartość przekracza już 4 mld zł >>>

Wraz z rosnącą liczbą pozwów sądowych banki stopniowo zwiększają tempo tworzenia rezerw na ryzyko prawne walutowych kredytów mieszkaniowych. 

Źródło: PAP BIZNES