Do końca marca 2022 roku eksporterzy mogą korzystać z KUKE GAP EX; termin przedłużony o trzy miesiące

Do końca marca 2022 roku eksporterzy mogą korzystać z KUKE GAP EX; termin przedłużony o trzy miesiące
Fot. stock.adobe.com / xtock
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sprzedaż o wartości ponad 5 mld zł ubezpieczyli polscy eksporterzy, korzystając ze specjalnych rozwiązań GAP EX i GAP EX+ wprowadzonych na czas pandemii, które pozostaną w ofercie KUKE do końca marca 2022 roku, czytamy w komunikacie KUKE.

W ciągu półtora roku, od maja 2020 do października 2021 roku, ponad 200 polskich firm skorzystało z rozwiązań GAP EX i GAP EX+, ubezpieczając transakcje eksportowe o wartości ponad 5 mld zł.

Ich towary i usługi trafiły do 1300 kontrahentów z Unii Europejskiej oraz z innych państw należących Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), jak Kanada, Norwegia, USA czy Australia.

Coraz więcej krajów redukuje programy wsparcia dla biznesu, co może spowodować w niedalekiej przyszłości wzrost liczby niewypłacalności

Zgodnie z najnowszymi decyzjami Komisji Europejskiej dotyczącymi pomocy dla przedsiębiorców w czasie pandemii, oba instrumenty będą w ofercie KUKE do końca marca 2022 roku, o trzy miesiące dłużej niż wcześniej zakładano.

Czytaj także: GUS: eksport w euro wzrósł o 18,5 proc. rdr, import o 23,3 proc. rdr w styczniu-październiku 2021 r.

 Ubezpieczenie od ryzyka w czasie pandemii

‒ Decyzja Komisji umożliwiająca stosowanie państwowych gwarancji w ubezpieczaniu eksportu do krajów najbardziej rozwiniętych pokazuje, że pomimo ożywienia sytuacja w światowej gospodarce jest wciąż niepewna i istnieją poważne ryzyka dla wymiany handlowej.

Rekomendujemy polskim eksporterom korzystanie z ubezpieczeń należności, w tym z wciąż dostępnych rozwiązań GAP EX i GAP EX+

Ekonomiści, obserwując wprowadzanie przez rządy nowych obostrzeń, obniżają prognozy wzrostu na nadchodzące kwartały dla kolejnych państw.

Należy też mieć świadomość, że coraz więcej krajów redukuje programy wsparcia dla biznesu, co może spowodować w niedalekiej przyszłości wzrost liczby niewypłacalności. Dlatego w tak zmiennym otoczeniu rekomendujemy polskim eksporterom korzystanie z ubezpieczeń należności, w tym z wciąż dostępnych rozwiązań GAP EX i GAP EX+ – podkreśla Elżbieta Kacprzykowska, dyrektor Departamentu Sprzedaży KUKE.

Czytaj także: Rekordowa liczba upadłości w Wielkiej Brytanii wpłynie na polskich eksporterów?

Spadł wolumen globalnej wymiany, ale wzrosła wartość

Najwięcej sprzedaży objętej tym rodzajem ochrony trafiło do odbiorców z Niemiec (16 proc.), Francji (14 proc.), Wielkiej Brytanii (11 proc.) i Włoch (10 proc.).

W pierwszej „10” są też cztery kraje naszego regionu: Rumunia, Czechy, Słowacja i Litwa. Najchętniej z ubezpieczeń korzystali krajowi producenci tworzyw sztucznych, odpowiadający za niemal 1/5 wartości przyznanych przez KUKE limitów.

Branża hutnicza i metalowa łącznie oraz spożywcza mają po 15 proc. udziałów w portfelu. Istotne (ok. 5-proc.) udziały posiadają też: transport, meble, budowlanka i przemysł motoryzacyjny.

Światowa Organizacja Handlu podała wczoraj, że w III kwartale wolumen globalnej wymiany towarowej spadł o 0,8 proc. po czterech kwartałach silnych wzrostów. Według WTO stoją za tym problemy w łańcuchach dostaw, braki materiałów i komponentów oraz rosnąca liczba zakażeń koronawirusem. Spadek eksportu zanotowano praktycznie na całym świecie poza Wspólnotą Niepodległych Państw.

W Europie import spadł o 0,5 proc. w porównaniu z II kwartałem (wynik wyrównany sezonowo), choć oczekiwano wzrostu o 2,6 proc.

W Ameryce Północnej (gdzie również trafiają towary ubezpieczane w ramach GAP EX) import wzrósł jednak o 0,4 proc. w ujęciu kwartalnym.

Pomimo spadku wolumenu handlu, znacząco podniosła się wartość wymiany na skutek szybko rosnących cen – ogółem o 24 proc. w skali roku.

Najwięcej sprzedaży objętej tym rodzajem ochrony trafiło do odbiorców z Niemiec (16 proc.), Francji (14 proc.), Wielkiej Brytanii (11 proc.) i Włoch (10 proc.)

Rozwiązania GAP EX z gwarancjami Skarbu Państwa są przeznaczone dla eksporterów, którzy nie mogą zapewnić sobie ubezpieczeń na zasadach komercyjnych dla dotychczasowych kontraktów albo widzą możliwość zwiększenia zagranicznej sprzedaży.

Od początku oferowania produktu liczba zgłaszanych przez eksporterów szkód utrzymuje się na bardzo niskim poziomie.

Czytaj także: PKO BP i KUKE mają umowę na współpracę ws. gwarancji kredytów dla eksporterów

Źródło: Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S. A. / KUKE