Do kogo trafi podatek od węglowodorów?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

pln.03.250xMinister Gospodarki - Waldemar Pawlak - uważa, że wpływy uzyskane z poboru podatku od węglowodorów powinny w znacznej części trafić do samorządów. Minister apeluje o aktywizację w tej sprawie całego parlamentu.

Główną intencją Waldemara Pawlaka jest przekonania opozycji do zaakceptowania założeń podatku od węglowodorów. Swój apel wyraża w następujących słowach: Ważne jest, aby te uzgodnienia były nie tylko w samej koalicji rządowej, ale też żeby zaangażować cały parlament. Bo jest to, jakby nie patrzeć, wyzwanie narodowe, które powinno być oparte o takie solidne, narodowe porozumienie. (…) Tak, żebyśmy uzyskali akceptację nie tylko w rządzie, parlamencie, koalicji, ale także z ugrupowaniami opozycyjnymi”.

Podatek ma gwarantować sukces długoterminowym inwestycjom i trafiać zarówno do kasy państwowej jak i samorządowej – i to w większym procencie. Ustawa o wydobywaniu węglowodorów jest aktualnie przygotowywana przez resort środowiska.

Jerzy Woźniak – Główny Geolog Kraju – informuje, że stawka podatku zostanie ustalona w wyniku konsultacji międzyresortowych i społecznych. Podatek wejdzie w życie dopiero w 2016 roku, czyli dużo później niż ustawa. Chodzi o czas jaki Inspektorzy potrzebują aby się przygotować.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl