DNB Bank Polska wraz z EBOR sfinansuje farmy wiatrowe o mocy 51,4 MW

DNB Bank Polska wraz z EBOR sfinansuje farmy wiatrowe o mocy 51,4 MW
Fot. stock.adobe.com/Massimo Cavallo
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
DNB Bank Polska wraz z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR) podpisały opiewającą na 233 mln zł (z czego 106 mln zł zapewni DNB Bank Polska) umowę na finansowanie budowy i działalności dwóch farm wiatrowych zlokalizowanych w Mławie i Grajewie, podał bank. Inwestycja to wspólne przedsięwzięcie Taaleri SolarWind II i Masdar (Abu Dhabi Future Energy Company). Na projekt składać się będą dwie farmy o całkowitej mocy 51,4 MW, a instalacja dostarczy do sieci ponad 180 tys. MWh energii elektrycznej rocznie.

DNB Bank Polska zapewni finansowanie na budowę i fazę operacyjną projektu farm wiatrowych w postaci kredytu terminowego, udzieli także kredytów odnawialnych. DNB będzie pełnił rolę agenta kredytu i zabezpieczeń w transakcji, a także banku rozliczeniowego i zabezpieczającego ryzyka stóp procentowych i kursów walutowych. Projekt wesprze również Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, poinformowano.

Farmy wiatrowe powstaną w Mławie i Grajewie

Farmy zlokalizowane będą w Mławie w województwie mazowieckim oraz w Grajewie w województwie podlaskim. Turbiny wiatrowe zagwarantuje firma Vestas. Instalacja ma rocznie dostarczać do sieci ponad 180 GWh zielonej energii elektrycznej.

Jesteśmy jednym z najbardziej aktywnych kredytodawców sektora energii odnawialnej w polskim sektorze bankowym.

„Udział w licznych transakcjach dał nam wiedzę oraz doświadczenie i dzięki temu możemy zapewnić optymalne warunki finansowania dla naszych klientów. Nasz bank poważnie angażuje się w procesy ułatwiające gospodarce przejście na ekologiczne i zrównoważone rozwiązania. Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce to dla nas priorytet. Transakcja na budowę farm w Mławie i Grajewie jest wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy nawiązaliśmy współpracę z Taaleri Energia i Masdar” – powiedział prezes DNB Bank Polska Artur Tomaszewski, cytowany w komunikacie.

Czytaj także: DNB Bank Polska sfinansuje w Polsce instalację wiatrową o mocy 26 MW >>>

Taaleri Energia to fiński deweloper zarządzający funduszami inwestycyjnymi. Posiada jeden z największych zespołów ds. inwestycji w energię słoneczną i wiatrową w Europie, jest częścią grupy kapitałowej oferującej usługi finansowe, notowanej na giełdzie w Helsinkach. Masdar, znany również jako Abu Dhabi Future Energy Company, to fundusz inwestujący w projekty związane z energią odnawialną. Jego właścicielem jest rząd Abu Dhabi. Stworzona przez Taaleri i Masdar spółka joint venture przejęła 100% udziałów w projekcie.

Poprzednie projekty DNB Bank Polska z zakresu energii odnawialnej

Jak dotąd DNB Bank Polska uczestniczył w finansowaniu w ramach systemu aukcji OZE pięciu projektów w zakresie energii odnawialnej w Polsce. W 2019 r. współorganizował i uczestniczył w finansowaniu największego projektu OZE w Polsce, który otrzymał wsparcie aukcyjne – Farmy Wiatrowej Potęgowo o mocy 220 MW. W maju 2020 r., wraz z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, bank wsparł Lords Asset Management w pierwszym finansowaniu projektu fotowoltaicznego w Polsce udzielonym przez DNB i jednym z pierwszych oraz największych do tej pory na krajowym rynku. W sierpniu 2020 roku DNB i EKF podpisały umowę na finansowanie farmy wiatrowej Biały Bór o mocy 144,9 MW, której sponsorem są Uriel Renovables i Mirova. Z kolei w październiku 2020 r. DNB Bank Polska podpisał umowę na finansowanie budowy i działalności pięciu farm wiatrowych o całkowitej mocy 26 MW zlokalizowanych w Wielkopolsce. Inwestycja należy do spółki Wilko 5, będącej częścią Helios Energy Investments Fund, przypomniano w materiale.

DNB Bank Polska jest obecny w Polsce od 2002 roku. To specjalistyczny bank korporacyjny obsługujący duże przedsiębiorstwa i sektor publiczny. Właścicielem banku jest Grupa DNB – największa norweska grupa finansowa prowadząca działalność w 19 krajach. Jej akcje notowane są na giełdzie w Oslo.

Źródło: ISBnews