Dłuższe urlopy to zbyt duże obciążenie dla gospodarki

Dłuższe urlopy to zbyt duże obciążenie dla gospodarki
Prof. Jacek Męcina Fot. Materiały prasowe Konfederacji Lewiatan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
OPZZ zgłosiło propozycję, by urlop wypoczynkowy przypadający na każdy rok wydłużyć aż o 9 dni, czyli pracownik miałby do dyspozycji w ciągu roku niemal 1,5 miesiąca wolnych dni - portal aleBank.pl zwrócił się o komentarz nt. tej propozycji do prof. Jacka Męciny z Uniwersytetu Warszawskiego, Doradcy Zarządu Konfederacji Lewiatan.

#JacekMęcina: Trudno sobie wyobrazić, aby np. mikroprzedsiębiorca zatrudniający w swoim zakładzie 5 pracowników był w stanie ponieść dodatkowe koszty 9-dniowego urlopu wypoczynkowego płatnego #WydłużenieUrlopu #OPZZ #KodeksPracy #Pracodawcy @LewiatanTweets

Propozycja związkowców trafiła do konsultacji do organizacji zrzeszających pracodawców. Dopiero po tym, jak wydadzą oni swoją opinię, można się spodziewać ewentualnych projektów ustaw, które zostaną przedłożone w Sejmie.

Zdaniem prof. Jacka Męciny, propozycja OPZZ sprowadza się do zaprojektowania odgórnej, uregulowanej w Kodeksie pracy zmiany w przepisach urlopowych, które w praktyce oznaczają wydłużenie urlopu pracownikowi o 9 dni.

− W miejsce maksymalnych 26 dni urlopu byłoby 35 dni. Brak jednak odpowiedzialnej analizy skutków takiej regulacji. Tymczasem trudno sobie wyobrazić, aby np. mikroprzedsiębiorca zatrudniający w swoim zakładzie 5 pracowników był w stanie ponieść dodatkowe koszty 9-dniowego urlopu wypoczynkowego płatnego − uważa prof. Męcina.

− Natomiast jestem w stanie sobie wyobrazić, że są pracodawcy, których zakład charakteryzuje się wysoką produktywnością, i którzy w zakładowych źródłach prawa mogą uregulować prawo do dodatkowego urlopu.

Takie rozwiązanie byłoby nawet zasadne i pożądane w stosunku do pracowników z dłuższym stażem, w okresie przedemerytalnym.

Czy też dla tych pracowników, którzy po osiągnięciu wieku emerytalnego zdecydują się na dalszą pracę − ocenia Doradca Zarządu Konfederacji Lewiatan.

− Ale zgody na taką powszechną zmianę w Kodeksie pracy być nie może. Byłaby ona szkodliwa i stanowiła zbyt duże obciążenie dla gospodarki.

Oczywiście, jeszcze raz podkreślę, że zmiany technologiczne, starzenie się społeczeństwa i troska o wydłużanie kariery zawodowej powinny skłaniać pracodawców do poszukiwania rozwiązań,  sprzyjających czy to skracaniu dnia pracy, czy tygodnia pracy, czy wreszcie dodatkowego urlopu.

Ale będą sobie mogli na to pozwolić:

− tylko niektórzy pracodawcy,

− w pierwszej kolejności powinniśmy myśleć o starszych pracownikach,

− takie zmiany powinny być dokonywane po gruntownej analizie możliwości pracodawcy na poziomie zakładu pracy – podsumowuje prof. Jacek Męcina z Uniwersytetu Warszawskiego, Doradca Zarządu Konfederacji Lewiatan.

Czytaj także: Trendy na rynku pracy 2020: coraz więcej Polaków za elastycznym czasem pracy

Źródło: aleBank.pl