Dlaczego właściciele paneli fotowoltaicznych są kłopotem dla polskiej energetyki?

Dlaczego właściciele paneli fotowoltaicznych  są kłopotem dla polskiej energetyki?
Źródło: MarketNews24
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
300 tys. gospodarstw domowych ma na swoich dachach małą instalację fotowoltaiczną, jednak ci prosumenci są kłopotem dla polskiego sytemu energetycznego.

– Dla operatorów systemu dystrybucyjnego prosumenci są problemem ze względu na kłopoty związane z utrzymaniem bezpieczeństwa sieci, ze względu na magazynowanie nadwyżek energii elektrycznej – mówi w rozmowie z MarketNews24 Barbara Adamska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii.

– Problem ten trzeba rozwiązać, skoro w ciągu kilku lat liczba prosumentów ma wzrosnąć do 1 mln – dodaje ekspertka.

Czytaj także: OZE 2021: branża oczekuje więcej dużej fotowoltaiki w aukcjach

Rozwiązaniem są domowe magazyny energii, stanowiące uzupełnienie domowej instalacji fotowoltaicznej, i większe magazyny, instalowane przez operatorów krajowego systemu, które mogłyby obsługiwać na przykład spółdzielnie mieszkaniowe.

Prosumenci są problemem ze względu na kłopoty związane z utrzymaniem bezpieczeństwa sieci, ze względu na magazynowanie nadwyżek energii elektrycznej

W proces tworzenia magazynów powinny także włączyć się firmy produkcyjne, aby zużywać potrzebną im energię nie tylko z sieci, ale również z własnych jej magazynów.

Czytaj także: Kto się spóźnił z instalacją fotowoltaiki, ten dużo stracił?

– Gdyby powstały zachęty finansowe do realizacji takich inwestycji firmy i prosumenci mogliby bardziej przyczynić się do rozwoju odnawialnych źródeł energii.

I do współtworzenia bezpieczeństwa energetycznego – dodaje Barbara Adamska.

Czytaj także: Ceny paneli fotowoltaicznych mogą spaść w przyszłym roku o 15 procent

Źródło: MarketNews24