Dlaczego Unia Europejska wydaje na zakup energii coraz więcej, a USA coraz mniej?

Dlaczego Unia Europejska wydaje na zakup energii coraz więcej, a USA coraz mniej?
Fot. stock.adobe.com / Roman Sigaev
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Według aktualnych szacunków Unia Europejska przeznacza około 9% swojego PKB na zakup energii. Jest to najwyższy poziom od ponad 40 lat. Wraz z ograniczeniem dostaw gazu przez Rosję i awariami elektrowni, które jeszcze bardziej ograniczają dostawy, hurtowe ceny energii wzrosły ponad 10-krotnie w stosunku do średniej z ostatnich pięciu lat.

Według Energy Aspects Ltd, europejski kryzys energetyczny może przedłużyć się do końca 2023 r.

Tymczasem Stany Zjednoczone wydają obecnie na energię 4,4% PKB, czyli mniej niż przeciętnie w ostatnich 40 latach i prawie 3-krotnie mniej niż w końcu lat siedemdziesiątych XX wieku.

To sprawia, że Unia Europejska traci swoją konkurencyjność w stosunku do Stanów Zjednoczonych. W strefie euro wskaźnik zaufania konsumenckiego spadł do najniższego kiedykolwiek odnotowywanego poziomu z powodu kryzysu energetycznego i gwałtownie rosnącej inflacji.

Europejski Bank Centralny przewiduje w 2023 roku gwałtowny spadek wzrostu strefy euro z 3,1% w 2022 r. do 0,9%. Ekonomiści Deutsche Bank są jeszcze bardziej pesymistyczni. Przewidują spadek PKB strefy euro w przyszłym roku o 2,2%.

Plany energetyczne UE

Odpowiedzią na te zagrożenia ma być unijny plan „Cyfryzacja systemu energetycznego”, który zostanie przedstawiony przez Komisję Europejską w przyszłym tygodniu. Przewiduje do końca dekady inwestycje w infrastrukturę o wartości 565 mld euro, aby wspierać transformację przyjazną dla klimatu i zakończyć uzależnienie od Rosji.

Komisja Europejska proponuje udostępnianie od 2024 roku danych na temat zużycia energii elektrycznej, aby zwiększyć elastyczność na regionalnych rynkach energii i pozyskiwać do sieci nadwyżki produkowane przez małe źródła energii.

Komisja chce, by do roku 2027 zostały zainstalowane panele słoneczne na dachach wszystkich budynków komercyjnych i publicznych, a do roku 2029  na wszystkich nowych budynkach mieszkalnych.

Dokument wzywa również do zainstalowania 10 mln pomp ciepła w ciągu najbliższych 5 lat i zwiększenie liczby bezemisyjnych samochodów do 30 mln do roku 2030 roku.

Nadzwyczajne opłaty od producentów energii

Do marca 2023 roku Unia powoła grupę, której zadaniem będzie poprawa wymiany danych, dotyczących energii między państwami członkowskimi i firmami.

28 września Komisja ma zaproponować działania mające na celu złagodzenie wahań dostaw energii i zwiększenie wolumenu obrotu na rynkach energii.

30 września ministrowie energetyki mają przedyskutować propozycje nałożenia nadzwyczajnej opłaty, pobieranej od producentów energii i zmniejszenia zapotrzebowania na energię elektryczną, zwłaszcza w godzinach szczytu.

Źródło: aleBank.pl