Dla Polaków najważniejsza na urlopie jest możliwość odcięcia się od pracy

Dla Polaków najważniejsza na urlopie jest możliwość odcięcia się od pracy
Fot. stock.adobe.com/BillionPhotos.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Dla 45% Polaków największą wartość podczas wypoczynku ma oderwanie się od pracy i codziennych obowiązków. Według 30% regeneracja fizyczna i psychiczna.

Odcięcie się od #pracy i regeneracja - to liczy się dla Polaków na #urlop #wakacje #podróże

Udany wypoczynek jest jednym z kluczowych elementów przyczyniających się do efektywnej pracy w ciągu roku. Nie dziwią więc nas odpowiedzi aż 76% Polaków, którzy deklarują, że potrafią podczas urlopu zapomnieć o służbowych obowiązkach. Wśród respondentów badania 16% przyznaje się otwarcie, że nie umie odciąć się od pracy i wciąż sprawdza służbowe maile i odbiera telefony z pracy, a 8% zabiera ze sobą na wypoczynek laptopa i pracuje czasami zdalnie.

Tegoroczny urlop 47% respondentów badania „Urlopowe zwyczaje Polaków” deklaruje, że spędzi wyłącznie w Polsce, 13% zarówno w kraju jak i za granicą. Co trzeci wybierze tylko zagraniczny wypoczynek, z czego 82% w jednym z krajów europejskich, a 18% zdecyduje się na wyjazd na inny kontynent. Wśród Polaków spędzających urlop w Polsce, 38% wybiera lato nad morzem, 27% wypoczynek nad jeziorami i rzekami, a 15% w górach. Tylko 12% spędza urlop w miejscu zamieszkania, a jeszcze mniej, bo tylko 8% decyduje się na wycieczkę objazdową po kraju.om w walce z rosnącymi cenami prądu?

Nowe sporty i rozrywki

O udanym urlopie według 52% zapytanych przez serwis Prezentmarzeń Polaków decyduje towarzystwo, według 27% jakość wypoczynku. Dla 15% duże znaczenie ma miejsce wybrane na urlop, a 6% dostępne na miejscu rozrywki.

Lato sprzyja aktywności, podczas urlopu jesteśmy bardziej otwarci na nowe atrakcje i chętniej korzystamy także ze sportów ekstremalnych. Jak wynika z deklaracji respondentów badania „Urlopowe zwyczaje Polaków” aż 56% respondentów podczas wypoczynku jest zdecydowana spróbować nowego sportu lub rozrywki, a 26% twierdzi, że warto podjąć taką próbę.

– Polacy starają się spędzać czas wolny coraz aktywniej, a sport szczególnie ten z zastrzykiem adrenaliny jest dobrą odskocznią od codziennej rutyny i pozwala na szybką dawkę pozytywnej energii. Zarabiamy lepiej i chętniej inwestujemy w atrakcyjny wypoczynek, dlatego rośnie wśród Polaków zainteresowanie niestandardowymi i ciekawymi aktywnościami jak np. Flyboard, lot w tunelu aerodynamicznym czy jazda off road. Nawet jeśli spędzamy letni wypoczynek w kraju, to szukamy w miejscu pobytu ciekawych i oryginalnych rozrywek. – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Ilu Polaków korzysta z biura podróży?

Wyjazd na letni urlop 42% Polaków organizuje na własną rękę, 30% samodzielnie, ale korzystając z rad znajomych. Dla 19% optymalną formą jest skorzystanie z gotowej oferty biura turystycznego, a dla 9% dołączenie się do zorganizowanego wyjazdu przez znajomych lub rodzinę.

Wakacyjny urlop 53% zapytanych Polaków finansuje z oszczędności, 43% z bieżących zarobków. Tylko 4% musi się zapożyczyć, aby wyjechać na letni wypoczynek. Największa część budżetu przeznaczona jest na zakwaterowanie – 47% odpowiedzi, na rozrywki – 24% odpowiedzi oraz na jedzenie – 19% odpowiedzi.

Na urlopie najważniejsza dla 45% Polaków, biorących udział w badaniu serwisu Prezentmarzeń jest możliwość odcięcia się od pracy i codziennych obowiązków, a dla 30% regeneracja fizyczna i psychiczna. Według 14% istotne jest aktywne spędzanie czasu. Dla 6% liczy się na urlopie wspólnie spędzony czas z rodziną, dla 5% rozwijanie pasji i próbowanie nowych rozrywek.

Źródło: PrezentMarzeń.pl