Dla odrodzenia budownictwa mieszkaniowego w Polsce jest potrzebne stabilne prawo

Dla odrodzenia budownictwa mieszkaniowego w Polsce jest potrzebne stabilne prawo
Konrad Płochocki, fot. PZFD,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W styczniu rozpoczęto budowę zaledwie 5 817 mieszkań - o ponad 20 procent mniej niż w styczniu roku ubiegłego. Deweloperzy zapowiadają na rok 2023 budowę tylko 60-70 tys. mieszkań, czyli aż o 100 tys. mniej niż w roku 2021. Tymczasem przez ostatnią dekadę deweloperzy wybudowali aż milion lokali mieszkalnych. Co jest potrzebne do przywrócenia dobrej koniunktury w budownictwie mieszkaniowym pisze Konrad Płochocki, wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Im dłużej będzie spadało zatrudnienie w budownictwie, tym trudniej potem będzie znaleźć pracowników i odtworzyć zasoby kadrowe, gdy już sytuacja gospodarcza się zmieni i deweloperzy znowu zaczną budować.

Aby tak się stało i rynek mieszkań mógł odżyć, potrzeba stabilnego prawa i rozwiązań sprzyjających rozwojowi rynku mieszkaniowego. Jest to cel wspólny branży deweloperskiej i wszystkich tych, którzy chcą realizować swoje marzenia mieszkaniowe.

Możliwość kredytowania zakupu, a następnie bezpiecznej, przewidywalnej spłaty rat są kluczowe dla większości polskich rodzin, które marzą o pierwszym bądź większym mieszkaniu

Z informacji prasowej PZFD dowiadujemy się, że działalność deweloperską prowadzi w Polsce obecnie kilka tysięcy podmiotów. Są to nie tylko duże spółki notowane na giełdzie sprzedające po kilka tysięcy mieszkań rocznie i prowadzące wiele inwestycji w największych miastach w Polsce, ale także setki małych firm, prowadzących tylko jedną lub dwie budowy – zbywających po kilkanaście mieszkań w roku. Dla nich kryzys na rynku mieszkaniowym może być szczególnie dotkliwy i mogą nie wyjść z niego obronną ręką.

Od tego, czy i ile budują deweloperzy, zależy też zatrudnienie i kondycja wielu branż, na które pośrednio wpływa budownictwo, m. in. producentów wyposażenia mieszkań, sprzętu AGD, materiałów budowlanych. Nie wspominając już o firmach produkujących stolarkę okienno-drzwiową i meble, które do tej pory prężnie się rozwijały i pod względem innowacyjności, produkcji i eksportu były liderem na rynku krajowym i europejskim. 

Źródło: Polski Związek Firm Deweloperskich