Dla IBM liczy się analityka i cloud

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

ibm.01.400x150Druga edycja konferencji biznesowej IBM BusinessConnect 2014 w Warszawie była okazją do ogłoszenia w naszym kraju wprowadzenia przez IBM narzędzia analitycznego Watson Analytics oraz uruchomienia polskiej wersji portalu SoftLayer.

Rynek korporacyjny, banki coraz bardziej przekonują się, że pozyskiwanie informacji z dużej ilości nieusystematyzowanych danych może dawać przewagę konkurencyjną. Problemem nie jest wyszukanie potrzebnych danych, ale szybkie przetworzenie ich na informację, którą od razu można wykorzystać w konkretnych sytuacjach biznesowych. IBM chce wykorzystać połączenie wiedzy eksperckiej i mocy obliczeniowych superkomputera IBM Watson. Watson Analytics ma być pierwszym takim powszechnie dostępnym dla biznesu rozwiązaniem. Użytkownik nie musi mieć specjalnego przygotowania, a zapytania do systemu wprowadza w języku naturalnym. IBM Watson Analytics przeznaczony jest do wykorzystania przez działy: marketingu, sprzedaży, finansów i HR. Można przypuszczać, że zakres ten będzie się z czasem rozszerzał. Kluczem do sukcesu jest proces zamiany danych na przydaną i oczekiwaną w danej chwili informację w tym predykcję pewnych przyszłych zdarzeń. System dodatkowo wspiera użytkownika poprzez wizualizację przekazywanych informacji. Jak stwierdził Aleš Bartůněk, dyrektor generalny, IBM Polska i Kraje Bałtyckie, rozwiązanie Watson Analytics zostało zaprojektowane z myślą o jak najszerszej grupie odbiorców i ułatwieniu podejmowania szybkich decyzji biznesowych. Obecnie dostęp do aplikacji jest możliwy przez platformę IBM Cloud Marketplace, a w przyszłości deweloperzy będą też mogli korzystać z IBM Bluemix. Niektóre funkcjonalności oprogramowania zostaną udostępnione zainteresowanym użytkownikom na 30-dniowe testy beta lub w wersji freemium jeszcze w tym roku.

Polskojęzyczny SoftLayer

Na całym świecie firmy przenoszą przetwarzanie do chmur obliczeniowych. Rozwiązania cloud computing są dobrym rozwiązaniem ze względów ekonomicznych, bo płaci się za faktyczne wykorzystane moce obliczeniowe i powierzchnie dyskowe. Użytkownik może korzystać od razu z najnowszych technologii, nie inwestując wcześniej w infrastrukturę informatyczną. W przypadku firm internetowych, instytucji rządowych i dużych przedsiębiorstw, istotnym czynnikiem jest wysoki poziom bezpieczeństwa. Takim parametrami ma się charakteryzować usługa SoftLayer. IBM przekonuje, że dzięki przejęciu w lipcu 2013 r. firmy SoftLayer Technologies, wprowadziła na rynek usługi o wysokim bezpieczeństwie, łączące niezawodność chmur prywatnych z niskimi kosztami i wysoką wydajnością chmur publicznych. W ramach polskojęzycznej platformy IBM SoftLayer można korzystać z usług chmury obliczeniowej klasy enterprise na dedykowanych lub publicznych serwerach. Dostęp do portalu IBM SoftLayer w Polsce ma być możliwy od poniedziałku 22 września br.

140919.IBM.01.600x400

  

Bohdan Szafrański