Diners Club Polska: Na własną rękę i bez polisy, czyli jak Polacy organizują urlop

Diners Club Polska: Na własną rękę i bez polisy, czyli jak Polacy organizują urlop
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Aż 70 proc. Polaków wyjeżdżających za granicę nie zamierza się ubezpieczyć z tego tytułu. Co ciekawe, w zeszłym sezonie bez polisy w zagraniczną podróż wybierało się tylko 22 proc. badanych. Przeważająca część naszych rodaków (ponad 69 proc.) wczasy organizuje na własną rękę. W Polsce urlop spędzi 36 proc. ankietowanych, z czego na wypoczynek w kraju zdecydowanie chętniej przystają beneficjenci programu Rodzina 500+ - wynika z badania Diners Club Polska.

W tym roku na urlop za granicę wybiera się 18 proc. Polaków – niewiele mniej niż w  2016 r., kiedy to wczasy poza Polską planowało 22 proc. badanych. Zaskakuje jednak, że blisko 71 proc. respondentów nie zapewni sobie jakiegokolwiek ubezpieczenia w podróży zagranicznej. W zeszłym sezonie wakacyjnym, taką odpowiedź deklarowało trzy razy mniej badanych (22 proc.). Zarówno seniorzy, jak i młodzi są mało zapobiegliwi i nie wykupują dodatkowej ochrony na czas wakacyjnych wojaży. Analogicznie aż 90 proc. starszych i 77 proc. osób przed 30-trzydziestką nie zadba w tym roku o polisę. Większą przezornością w tym zakresie natomiast, wykazują się osoby o wyższym dochodzie oraz mieszkańcy dużych miast i metropolii. Spośród tych, którzy zamierzają się ubezpieczyć, tylko 13 proc. wykupi standardową ofertę w biurze podróży. Ponad 7 proc. skorzysta z  profesjonalnych usług ubezpieczyciela. Niecałe 6 proc. posłuży się tylko kartą EKUZ (Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego), a 3 proc. zapewni sobie inną formę ubezpieczenia, np. w kacie kredytowej.

– W ubiegłym sezonie ponad 76 proc. Polaków zadbało o polisę. Tegoroczne dane są niepokojące. Ponad trzy razy więcej urlopowiczów deklaruje, że nie zamierza się ubezpieczyć przed wyjazdem na wakacje. Warto pamiętać, że zapewnienie sobie ochrony nie zawsze musi się wiązać z ponoszeniem dodatkowych kosztów, np. niektóre produkty finansowe w swoim standardzie zawierają już ubezpieczenie podróży – mówi Monika Grabowska z Diners Club Polska.

Podróże na własną rękę

Polacy są zaradni i chętnie organizują wyjazdy wakacyjne na własną rękę – deklaruje tak prawie 70 proc. ankietowanych. W porównaniu do zeszłego sezonu, więcej z nas zamierza wykupić wycieczkę od tour operatorów (16 proc. w stosunku do niecałych 12 proc. w 2016 r.). Najchętniej na zorganizowane urlopy wybierają się mieszkańcy metropolii i o wyższym dochodzie. Natomiast, 14 proc. ankietowanych zadeklarowało, że organizację wyjazdu powierzy rodzinie lub znajomym.

Beneficjenci Programu Rodzina 500 Plus najchętniej odpoczywają w kraju

Jak wynika z badania Diners Club Polska, na wakacje w tym roku wybiera się nieco ponad połowa z  nas (54 proc.). Już drugi raz z rzędu najpopularniejszym kierunkiem letnich podróży jest Polska – odpoczywać zamierza tu 36 proc. ankietowanych. Najchętniej na wycieczki po kraju jeżdżą beneficjenci Programu Rodzina 500+. Spośród tych respondentów, 50 proc. wybiera wczasy w  Polsce, 25 proc. w innym kraju Unii Europejskiej, natomiast jedna czwarta wakacje spędzi w  miejscu zamieszkania. Dla porównania, wśród osób nieotrzymujących wsparcia z tego programu, 45 proc. nigdzie nie wyjedzie i zostanie w domu, 36 proc. będzie podróżować po kraju, a 5 proc. ruszy poza Europę. Co ciekawe, beneficjenci programu Rodzina 500+ częściej organizują wyjazdy na własną rękę. Aż 100 proc. z nich przyznaje, że urlop zorganizuje samodzielnie.

Diners Club Polska