Digital Excellence Forum, czyli warto być przy stole

Digital Excellence Forum, czyli warto być przy stole
Piotr Hajdecki, Fot. aleBank
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
O rozpoczynającym się dziś (19.09.2019 r.) w Helsinkach Digital Excelence Forum rozmawiamy z Piotrem Hajdeckim, starszym doradcą w biurze Business Finland w Warszawie.

#PiotrHajdecki: Zaskakuje mała obecność polskich firm na Digital Excellence Forum #BusinessFinland #R&D #KomisjaEuropejska #DigitalEurope #Horizon2020

Dzisiaj w Helsinkach rozpoczyna się Digital Excellence Forum. Co to za wydarzenie?

Piotr Hajdecki: Spotkanie będzie koncentrować się na dwóch głównych kwestiach: pierwsza − to jak polityki unijne wpłyną na transformację cyfrową europejskiego przemysłu oraz społeczeństw, druga − jak unijny program badań i innowacji może pomóc w osiągnięciu założonych celów.

To tematy bardzo ważne, bo gospodarka europejska nie działa w próżni, musi konkurować z innymi dużymi gospodarkami, dlatego kwestie konsolidacji wewnętrznej i skutecznych polityk powinny być dyskutowane. A firmy zarówno duże, jak i małe powinny być częścią tego dialogu.

My, jako Business Finland, promując to wydarzenie, zwracamy uwagę, że w 2020 roku będzie do wzięcia blisko 13 miliardów euro na R&D.

Będzie ktoś z Polski na Forum?

Na chwilę obecną zarejestrowało się 26 uczestników z Polski. Nie jest to duża grupa, jeśli porównać ją z reprezentacją podobnej do Polski pod względem wielkości Hiszpanią, która będzie reprezentowana przez ponad 200 osób.

Kto konkretnie będzie z Polski?

Na liście są przedstawiciele Sieci Badawczej Łukasiewicz, uniwersytetów, Polskiej Akademii Nauk, Krajowego Punku Kontaktowego Programów Badawczych, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, kilka spółek. Pełną listę uczestników można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej. Zaskakuje mała obecność polskich firm.

Jak Pan tłumaczy słabą reprezentację z Polski?

Trudno mi powiedzieć. Wydaje się, że w tak istotnych sprawach warto jednak być „przy stole”. Program wydarzenia stwarza wiele możliwości nie tylko pozyskania wiedzy, wyrażenia swojego zdania, ale również nawiązania cennych kontaktów.

Pamiętam, że szef jednego z bardzo skutecznych w Europie ośrodków badawczych zapytany kiedyś, skąd tak duża skuteczność jego organizacji w naborach w programie Horizon 2020, powiedział „jesteśmy aktywni wszędzie, uczestniczymy w każdej grupie roboczej”.

Czyli aktywność i współpraca…

Moim zdaniem − tak. Ostatnio na świecie jest prawdziwy boom na budowanie ekosystemów innowacji. Ponadnarodowych, multidyscyplinarnych. To ważne szczególnie w Europie, gdzie poszczególne państwa, porównując z Chinami czy USA, są relatywnie małe. A wielkie innowacje i najnowocześniejsze technologie często potrzebują olbrzymich nakładów.

I nie chodzi tu tylko o pieniądze, ale o infrastrukturę badawczą, mix kompetencyjny, i tak dalej. Inną kwestią, ważną przy rozwoju sztucznej inteligencji, jest dostęp do dużych zbiorów danych. Tu potrzebna jest właśnie ta współpraca, łączenie zasobów, a program Horizon 2020 jest jednym z instrumentów, które mogą być w tym bardzo pomocne.

Co się wydarzy w ciągu nadchodzących dwóch dni?

Jednym z wątków będzie prezentacja programu Digital Europe na lata 2021 − 2027. Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej, na budowę kompetencji cyfrowych Unii Europejskiej oraz popularyzację zastosowań technologii cyfrowych wśród przedsiębiorców i obywateli ma być przeznaczone 9,2 miliarda EUR.

Program ma stymulować inwestycje w supercomputing (komputery o dużej mocy obliczeniowej), rozwój sztucznej inteligencji, w cyberbezpieczeństwo, w zaawansowane kompetencje cyfrowe.

Chodzi o to, by upowszechnić wykorzystanie technologii cyfrowych zarówno w biznesie, jak i wśród obywateli, w konsekwencji poprawiając konkurencyjność gospodarki europejskiej.

W części tej będzie można nie tylko wysłuchać propozycji Komisji odnośnie alokacji środków w pierwszych latach perspektywy finansowej, ale również zaprezentować własne propozycje kierunków tej alokacji.

Kolejny wątek dotyczył będzie nadchodzących rund aplikacyjnych w programie Horizon 2020 – w trzech obszarach: Technologie Informatyczne i Telekomunikacyjne (ICT), Technologie Przyszłości i Wschodzące (FET) i Wyzwania Społeczne (SC).

To wyjątkowa szansa na poznanie adekwatnych partnerów do projektów ze świata nauki, przemysłu oraz administracji publicznej z całej Europy. Przypomnę dla tych, którzy nie znają jeszcze programu Horizon 2020, że w pewnym uproszczeniu, to program europejski finansujący inicjatywy badawczo-rozwojowe w wybranych obszarach pod warunkiem, że partnerzy pochodzą z co najmniej 2 − 3 krajów członkowskich lub państw stowarzyszonych. Tematykę określają poszczególne rundy aplikacyjne.

Podczas Forum przedstawiciele Komisji Europejskiej przedstawią nadchodzące rundy aplikacyjne w programie Horizon 2020, a przyszli aplikanci zaprezentują swoje pomysły. Będzie również możliwość indywidualnych konsultacji.

Oczywiście będzie również sporo innych wydarzeń tematycznych, jak na przykład tzw. „wioski” i „ścieżki tematyczne”. Szczegóły można zobaczyć na stronie wydarzenia.

Ja oczywiście zapraszam do wioski fińskiej, przygotowanej przez Business Finland, gdzie można będzie spotkać przedstawicieli m.in.: NOKIA, F-Secure, TIETO czy flagowego projektu 6G.

Osobiście uważam, że wyjątkowa jest możliwość indywidualnej rozmowy z przedstawicielami Komisji Europejskiej na temat program roboczego w obszarze ICT na lata 2018 − 2020 oraz porozmawiać o najbliższych rundach aplikacyjnych.

A co dla tych, którzy nie będą na Digital Excellence Forum?

Zachęcam do śledzenia relacji na stronach Komisji Europejskiej i Business Finland. Oczywiście w temacie współpracy technologicznej z Finlandią zapraszamy do naszego biura w Warszawie.

Zdradzę, że przed nami kilka ciekawych wydarzeń w obszarze polsko − fińskiej współpracy technologicznej – 9 października br. w Warszawie gościł będzie wiceprezes VTT Technical Research Center of Finland.

A tydzień wcześniej, 1 października, wydarzy się coś w obszarze sztucznej inteligencji, ale nie chcę psuć niespodzianki organizatorom…

Źródło: aleBank.pl