Deweloperzy sprzedali aż o 35 proc. mniej rdr mieszkań przez 10 miesięcy 2022 roku

Deweloperzy sprzedali aż o 35 proc. mniej rdr mieszkań przez 10 miesięcy 2022 roku
Fot. stock.adobe.com/Tomasz Warszewski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Deweloperzy sprzedali 28,2 tys. mieszkań, czyli o 35 proc. mniej rdr w siedmiu największych miastach Polski, w okresie dziesięciu miesięcy 2022 r. (styczeń-październik) - wynika z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.


„W okresie dziesięciu miesięcy tego roku deweloperzy w siedmiu miastach sprzedali łącznie tylko ok. 28,2 tys. mieszkań, czyli o 35 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najbardziej popyt skurczył się we Wrocławiu (o 46 proc.), Gdańsku (o 40 proc.) i w Warszawie (o 35 proc.). (…) po czerwcowym tąpnięciu sprzedaży, kolejne miesiące przynosiły jej delikatny wzrost. Np. z październikowych danych wynika, że w siedmiu największych miastach deweloperzy znaleźli chętnych na łącznie blisko 3,2 tys. mieszkań, co jest wynikiem lepszym od wrześniowego aż o 22 proc. Mówimy tu jednak o zagregowanych danych. W każdym z miast sytuacja jest bowiem inna” – napisano w komunikacie prasowym.

Sprzedaż mieszkań
Źródło: Rynekpierwotny.pl

„Warszawscy, krakowscy, wrocławscy i łódzcy deweloperzy w październiku mogli się cieszyć z poprawy wyników sprzedaży. Np. w Krakowie liczba zawartych umów deweloperskich była przeszło dwukrotnie większa niż we wrześniu. W odmiennych nastrojach byli natomiast deweloperzy w Gdańsku, Poznaniu i Katowicach. Tam październik przyniósł pogorszenie wyników sprzedaży o 25-26 proc.” – dodano.

Deweloperzy wprowadzili do sprzedaży w 7 miastach łącznie niespełna 31,2 tys. mieszkań

Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w okresie dziesięciu miesięcy deweloperzy wprowadzili do sprzedaży w siedmiu miastach łącznie niespełna 31,2 tys. mieszkań, czyli o 9 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

„Wygaszenie aktywności firm deweloperskich widoczne jest szczególnie w Warszawie. W październiku deweloperzy wprowadzili tu do sprzedaży aż o 38 proc. mieszkań mniej niż we wrześniu. Dodajmy, że jest to drugi miesiąc ostrego spadku nowej podaży mieszkań w stolicy” – napisano.

Stabilizacja cen mieszkań

Z danych wynika, że październik nie przyniósł spodziewanych radykalnych spadków średniej ceny metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów. Jednak – jak podano – już drugi miesiąc z rządu w większości największych miast mamy do czynienia ze stabilizacją średniej.

„W Warszawie mieszkania potaniały o 1 proc. w przeliczeniu na metr kwadratowy, a w Krakowie, Gdańsku i Poznaniu średnia cena utrzymała poziom z września. Niewielką podwyżkę o ok. 1-2 proc. odnotowano w Łodzi i Wrocławiu. Natomiast zastanawiać musi aż 10 proc. skok średniej ceny metra kwadratowego średniej w Katowicach” – napisano.

Czytaj także: Koło zamachowe gospodarki zacina się, o 30 procent spadła sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym w III kwartale >>>

„Przyczyną wzrostu może być nie tylko wprowadzenie przez deweloperów do sprzedaży drogich mieszkań, ale także wyprzedanie najtańszych. Katowice są tego spektakularnym przykładem. Poza tym deweloperzy budują tu mieszkania głównie w Zespole Dzielnic Śródmiejskich, który jest najdroższą lokalizacją w Katowicach” – dodano.

Źródło: PAP BIZNES