Deweloperski Fundusz Gwarancyjny: droższe mieszkania, ale klienci bardziej bezpieczni

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny: droższe mieszkania, ale klienci bardziej bezpieczni
Źródło: PZFD
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
16 lutego 2021 roku Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego i domu jednorodzinnego. Polski Związek Firm Deweloperskich komentuje proponowane zmiany.

Oprócz utworzenia Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, nowe rozwiązania nałożą na przedsiębiorców dodatkowe obowiązki administracyjne związane z umowami rezerwacyjnymi, raportowaniem czy procedurami odbioru lokalu mieszkalnego.

Utworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego (DFG) z odpowiednio niską składką może być ruchem zwiększającym atrakcyjność rynku nieruchomości.

Ustanowienie DFG będzie wiązało się z wprowadzeniem dodatkowej opłaty na jego rzecz, w wysokości do 2% wartości mieszkania

Zapewniłoby to nabywcom nieruchomości gwarancje większe niż przyznane posiadaczom depozytów bankowych, gwarantując ochronę również dla środków przewyższających 100 tys. euro.

Czytaj także: Mieszkania drożeją, a mimo to są bardziej dostępne niż kiedyś

Dodatkowa opłata na DFG

Dobrze, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podzielił zgłaszane argumenty i urealnił wysokość opłat.

Polski Związek Firm Deweloperskich od początku podnosił, że składki nie powinny przekraczać 1% ceny mieszkania.

Ustanowienie DFG będzie wiązało się z wprowadzeniem dodatkowej opłaty na jego rzecz, w wysokości do 2% wartości mieszkania (niepotwierdzone informacje wskazują, że może być ograniczona do 1%).

Czytaj także: Sprzedaż mieszkań w 2021 roku, mimo pandemii koronawirusa, będzie rosła?

DFG wpłynie na ceny mieszkań

PZFD szacuje, że w konsekwencji ceny mieszkań mogą wzrosnąć o  kilka – kilkanaście tysięcy złotych. Zakładając wpłaty na poziomie 1%, przy obecnej skali rynku, do Funduszu wpływałoby docelowo co najmniej 0,5 mld zł rocznie.

PZFD szacuje, że w konsekwencji ceny mieszkań mogą wzrosnąć o  kilka – kilkanaście tysięcy złotych

Mamy nadzieję, że UOKiK zmodyfikował także przepisy szczegółowe, co do których branża zgłaszała bardzo istotne zastrzeżenia wobec dodatkowych obciążeń administracyjnych, podważenia pewności obrotu i równowagi stron.

Czytaj także: Ocena deweloperów: więcej oddajemy nowych mieszkań, ale mniej budujemy

Dopiero po upublicznieniu projektu będziemy mogli szczegółowo wypowiedzieć się w tym zakresie.

Źródło: aleBank.pl