Dariusz Standerski i Maciej Szlinder kandydatami Lewicy do RPP

Dariusz Standerski i Maciej Szlinder kandydatami Lewicy do RPP
Fot. stock.adobe.com/Fotokon
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Grupa posłów Koalicyjnego Klubu Poselskiego Lewicy (Nowa Lewica, Razem) zgłosiła kandydatury Dariusza Standerskiego i Macieja Szlindera na członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

Dariusz Standerski

„Dariusz Standerski urodził się 16 lipca 1993 r. w Obornikach Wielkopolskich. Ekonomista i prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie obecnie wykłada. Uczestniczy w postępowaniu w sprawie nadania stopnia doktora w dyscyplinie ekonomia i finanse. Specjalizuje się w ekonomii międzynarodowej, ekonomii sektora publicznego oraz historii gospodarczej” – czytamy w druku sejmowym.

Od 2015 roku analityk, a następnie główny ekonomista i członek zarządu Fundacji Kaleckiego, think tanku zajmującego się polityką gospodarczą i społeczną. Uczeń profesora Jerzego Osiatyńskiego i kontynuator myśli Michała Kaleckiego. Wcześniej związany z Instytutem Badań nad Gospodarką Rynkową, podano także.

Maciej Szlinder

„Maciej Szlinder urodził się 30 czerwca 1986 r. w Gdańsku. W 2017 r. uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii, specjalność – filozofia społeczna; stopień uzyskany w Instytucie Filozofii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu (tytuł pracy doktorskiej: ‚Powszechny dochód podstawowy. Studium z filozofii społecznej’)” – czytamy w drugim druku.

W 2014 r. Szlinder ukończył studia podyplomowe „Mechanizmy funkcjonowania strefy euro” na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. W 2011 r. ukończył studia magisterskie z zakresu filozofii spec. komunikacja społeczna na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W 2010 r. ukończył studia magisterskie z zakresu socjologii na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

„Doktor Maciej Szlinder jest przedstawicielem młodego pokolenia badaczy gospodarki, które wychodzi poza główny, neoklasyczny i neoliberalny nurt myślenia o ekonomii. Reprezentuje myśl heterodoksyjną, bazując na tradycji postkeynesowskiej i pracach Michała Kaleckiego. Jego prace i wypowiedzi wykraczają poza wąskie rozumienie ekonomii, uwzględniając fakt, że jest to nauka społeczna i do pełnego zrozumienia funkcjonowania finansów i gospodarki, a także do oceny działań politycznych, konieczna jest znajomość innych nauk społecznych (socjologii, filozofii, psychologii) oraz powiązania polityki gospodarczej z polityką społeczną” – czytamy dalej.

Wcześniejsze kandydatury Gabrieli Masłowskiej oraz Iwony Dudy

Wcześniej w tym tygodniu do Sejmu wpłynęły kandydatury Gabrieli Masłowskiej oraz Iwony Dudy na członków RPP.

Czytaj także: Była prezeska PKO BP i Alior Banku oraz posłanka PiS kandydatkami do RPP >>>

Masłowska kandydowała do RPP na początku tego roku, ale 9 lutego zrezygnowała z kandydowania z powodów osobistych. Iwona Duda w sierpniu br. zrezygnowała z funkcji prezesa PKO Banku Polskiego.

Sejm zajmie się powołaniem członków RPP na posiedzeniu 5-7 października.

RPP działa w niepełnym składzie

Obecnie Rada Polityki Pieniężnej działa obecnie w niepełnym składzie, Sejm nie wybrał dotychczas swoich dwóch przedstawicieli. W lutym na miejsce Grażyny Ancyparowicz i Eryka Łona izbie udało się wybrać jednego członka RPP – Wiesława Janczyka.

Senat powołał już w tym roku do RPP Ludwika Koteckiego, Przemysława Litwiniuka i – na początku września – Joannę Tyrowicz, którzy zajęli miejsce Eugeniusza Gatnara, Jerzego Kropiwnickiego i Rafała Sury.

Prezydent Andrzej Duda powołał w lutym do RPP swoich przedstawicieli: Ireneusza Dąbrowskiego i Henryka Wnorowskiego, którzy zajęli miejsce Łukasza Hardta i Kamila Zubelewicza. Kadencja trzeciego z członków Rady powołanych przez prezydenta – Cezarego Kochalskiego – upływa 21 grudnia 2025 r.

W skład RPP wchodzi przewodniczący, którym jest prezes NBP oraz 9 członków powoływanych w równej liczbie przez prezydenta, Sejm i Senat.

Źródło: ISBnews