Daniel Obajtek: PKN Orlen chce zakończyć proces połączenia z Lotosem i PGNiG w tym roku; wrośnie udział Skarbu Państwa

Daniel Obajtek: PKN Orlen chce zakończyć proces połączenia z Lotosem i PGNiG w tym roku; wrośnie udział Skarbu Państwa
Daniel Obajtek Fot. PKN Orlen
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
PKN Orlen chce zakończyć proces połączenia z Lotosem i PGNiG w tym roku - poinformował Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Budujemy koncern multienergetyczny, który ma konkurować i rozwijać się z większą dynamiką.

„Koncern, który ma zasięg globalny, ale przede wszystkim w regionie. Bez koncernu o zdywersyfikowanych przychodach, z kilkoma filarami działalności nie mamy możliwości myśleć o rozwoju. Dziś na badania, na nowoczesną energetykę, rafinerię, petrochemię, detal potrzebne są miliardy złotych” – powiedział prezes Obajtek podczas środowego briefingu.

Skarb Państwa podpisał umowę o współpracy z PKN Orlen, Lotosem i PGNiG dotyczącą przejęcia kontroli przez PKN Orlen nad Grupą Lotos i PGNiG. Umowa dotyczy rekomendowanego scenariusza konsolidacji, zgodnie z którym akcjonariusze Grupy Lotos i PGNiG w zamian za akcje posiadane w kapitałach zakładowych tych spółek obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlen i z dniem połączenia staną się akcjonariuszami Orlenu.

Czytaj także: PKN Orlen złożył do UOKiK wniosek ws. przejęcia PGNiG >>>

Model połączenia ma być opracowany do września

Jak podano, połączenie jest najprostszym i najszybszym prawnym rozwiązaniem możliwym do zastosowania w tej transakcji, który umożliwi szybką i pełną integrację aktywów i biznesów oraz maksymalizację efektów synergii z połączenia.

„W zintegrowanym koncernie muszą być środki do inwestycji. Jakiekolwiek „cashowanie” tych transakcji spowodowałoby zmniejszenie siły inwestycyjnej. To ważne więc dla wszystkich, że transakcja będzie bezgotówkowa” – powiedział Obajtek.

Określenie parytetu wymiany i finalnych, szczegółowych założeń połączenia będzie przedmiotem analiz m.in. międzynarodowych firm doradczych i dodatkowych ustaleń pomiędzy Ministerstwem Aktywów Państwowych i PKN Orlen.

„Model połączenia ma być opracowany do września, a jeśli chodzi o kwestię walnego to liczymy, że będzie to na przełomie października i listopada. Chcielibyśmy ten proces tak naprawdę zamknąć w tym roku” – powiedział prezes Orlenu.

Jak przypomniał, Orlen uzyskał zgodę na przejęcie Lotosu, a kilka dni temu złożył wniosek do UOKiK w związku z planowanym przejęciem PGNiG.

Połączenie Grupy Lotos z PKN Orlen może dojść do skutku pod warunkiem wykonania określonych w treści decyzji Komisji Europejskiej środków zaradczych.

Powstanie grupa o łącznych rocznych przychodach na poziomie ok. 200 mld zł

W komunikacie prasowym Orlen podał, że w wyniku połączenia powstanie grupa o łącznych rocznych przychodach na poziomie ok. 200 mld zł i łącznym zysku EBITDA, który szacowany jest na ok. 20 mld zł.

Jak podano, połączony koncern wzmocni m.in. pozycję w negocjacjach cenowych z kontrahentami z USA, krajów Bliskiego Wschodu czy Rosji w zakresie dostaw surowców. Z kolei wymiana doświadczeń w handlu ropą naftową, gazem ziemnym i energią elektryczną, zarówno na poziomie hurtowym, jak i detalicznym, umożliwi wzrost zysków w perspektywie długoterminowej. Optymalizacja kosztów w tych obszarach ma się przełożyć bezpośrednio na większą stabilność cen energii, w tym paliw.

Po połączeniu wzrosnąć ma skala nakładów inwestycyjnych na rozwój poszczególnych segmentów biznesowych. Fuzja ma też dać impuls do rozwoju i dalszego urozmaicania oferty dla klientów.

Jak powiedział Obajtek, nie są planowane zwolnienia grupowe w przejmowanych firmach.

Skarb Państwa zwiększy udział w „nowym” Orlenie do 50 proc.

Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, poinformował, że Skarb Państwa zwiększy udział w nowym Orlenie, po połączeniu z Grupą Lotos i PGNiG, do 50 proc. z ok. 27 proc. obecnie. Dodał, że zabezpieczy to m.in. przed ryzykiem ewentualnego wrogiego przejęcia.

„Uspokajam – zysk dla budżetu będzie, bo nowy podmiot będzie dysponował wielkimi możliwościami rozwojowymi, inwestycyjnymi. (…) Tym samym w krótkim czasie zacznie zarabiać duże pieniądze dla swoich udziałowców, w tym dla budżetu państwa. Ta mądra polityka zagwarantuje państwu nie tylko wpływ na nowy podmiot, ale i budżetowi państwa stałe wpływy z dywidend” – powiedział wicepremier Sasin.

Prezes Obajtek poinformował, że polityka dywidendowa PKN Orlen po połączeniu będzie stabilna.

Źródło: PAP BIZNES