Dane z amerykańskiego rynku pracy w centrum uwagi rynku walutowego w tym tygodniu

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

kosaty.jaroslaw.01.150x187Poniedziałek  29 lipca nie przyniósł większych zmian na rynku eurodolara i eurozłotego. W oczekiwaniu na  serię istotnych z punktu widzenia rynku walutowego wydarzeń w dalszej części tygodnia (PKB z USA w środę, komunikat FOMC oraz konferencja prezesa EBC po decyzji o stopach procentowych w czwartek, dane z amerykańskiego rynku pracy w piątek) zarówno kurs EUR/USD jak i EUR/PLN nieznacznie spadły (eurodolar z okolic 1,33 do około 1,3250 a eurozłoty z około 4,23 do około 4,22).

Na rynku eurodolara głównym wydarzeniem dnia była publikacja wskaźnika sprzedaży domów w USA za miesiąc czerwiec. Lepsze od oczekiwań dane (-0,4% wobec oczekiwanych -1,0% w skali miesiąc do miesiąca) pomogły do końca dnia lekko umocnić dolara wobec euro (poniżej 1,3250).

130730.komentarz.pkobp.04.426x435130730.komentarz.pkobp.05.428x431

 

Jednak jest to najprawdopodobniej tylko przygrywka do głębszej przeceny na tej parze walutowej jakiej oczekujemy do końca bieżącego tygodnia (zejście poniżej 1,31). U podstaw takich oczekiwań leża następujące założenia:

  • zakładamy, że komunikat Fed-u podtrzyma łagodny ton odnośnie dalszych perspektyw trzeciej rundy ekspansji ilościowej – Fed co prawda nie odwoła planów ograniczania QE3 jednak będzie podkreślał skomplikowane uwarunkowania gospodarki USA, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo wolniejszego wychodzenia Fed-u z niestandardowej polityki monetarnej w kolejnych miesiącach i kwartałach.
  • w przypadku Europejskiego Banku Centralnego liczymy na podtrzymanie dotychczasowej retoryki sugerującej gotowość do dalszego łagodzenia polityki monetarnej (m.in. dalszych obniżek stóp procentowych w tym stopy depozytowej poniżej zera, sygnalizowanie gotowości do zastosowania LTRO i OMT jeżeli będzie tego wymagała sytuacja).
  • Ponieważ zakładamy, że zarówno Fed jak i EBC nie zaskoczą rynku „jastrzębimi” posunięciami i komunikatami (ewentualnie EBC może być jeszcze bardziej gołębi niż dotychczas) w rezultacie o ostatecznym kierunku zmian na rynku eurodolara zdecydują oczekiwania odnośnie kondycji amerykańskiego rynku pracy. Prognozowany spadek bezrobocia z 7,6% do 7,5% oraz poziom zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w okolicach 200tys. powinien pomóc dolarowi w tym tygodniu zyskać na wartości względem wspólnej waluty – przynajmniej do publikacji tych danych, choć zważywszy na dotychczasową dynamikę koniunktury w USA o zaskoczenia in minus raczej będzie trudno.

130730.komentarz.pkobp.06.402z294Na rynku eurozłotego w poniedziałek brak było ważniejszych informacji z kraju, również te z zagranicy nie miały szczególnej wagi dla notowań naszej waluty wobec euro. W rezultacie złoty nieznacznie zyskiwał wobec euro co prawdopodobnie było konsekwencją zdecydowanej wypowiedzi prezesa NBP Marka Belki, który pod koniec zeszłego tygodnia wykluczył możliwość dalszych obniżek stóp procentowych w tym roku przez RPP. Ponieważ w bieżącym tygodniu brak jest ważniejszych danych z kraju, stąd notowania eurozłotego powinny w większym stopniu zależeć od wydarzeń na rynkach głównych. Ewentualna przecena na eurodolarze powinna przejściowo osłabić złotego (prawdopodobnie do strefy 4,25 – 4,30) jednak na trwałe odwrócenie trendu aprecjacji złotego trwającego od czasu gdy Fed zaczął łagodzić swoje stanowisko w kwestii wychodzenia z QE3  raczej nie ma co liczyć, gdyż „gołębia” retoryka Fed-u wyraźnie uspokoiła inwestorów na rynkach wschodzących, w tym i w Polsce.

130730.komentarz.pkobp.07.600x362

Jarosław Kosaty
Biuro Strategii Rynkowych
PKO BP SA