Dane o inflacji przetestują funta i dolara

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

kiedrowicz.andrzej.500x751Euro (EUR) spadło w stosunku do dolara amerykańskiego (USD) do poziomu 1.3356. Wspólna waluta notowana jest w okolicach swojego najniższego poziomu od listopada.

Dolar amerykański (USD) wzrósł w stosunku do jena japońskiego (JPY) do poziomu 102.56. „Zielony” pozostaje pod presją przed ogłoszeniem  rocznego wskaźnika bazowego CPI w USA, które nastąpi dzisiaj po południu. Inwestorzy spekulują o wzroście poziomu tego wskaźnika o 2%. Lepsze dane wskaźnika CPI mogą zwiększyć popyt na dolara, ponieważ mogą one zapowiadać szybsze podwyższenie poziomu stóp procentowych.

Akcje

Amerykańskie akcje zyskały wczoraj na wartości, po osłabnięciu napięcia na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie. Notowania US 500 (SPI) wzrosły do poziomu 1969, US 30 (DOW) do poziomu 16817, a indeks US Tech (NDQ) osiągnął poziom 4019.

Towary

Pszenica (WHT) spadła do poziomu 539.75 dolarów amerykańskich, gdyż napięcie pomiędzy Ukrainą a Rosją może wpłynąć na eksport tego towaru znad Morza Czarnego, a prognozy pogody sugerują wzrost zapasów pszenicy w Australii.

Para dnia i Opcje FX

Funt brytyjski (GBP) utrzymuje w stosunku do dolara amerykańskiego (USD) poziom 1.6720, ponieważ dzisiaj zostanie ogłoszony  wskaźnik rocznego poziomu CPI w Wielkiej Brytanii i spekuluje się o jego wzroście o 1.8%. To będzie test funta, ponieważ wzrost brytyjskiego CPI zwiększy spekulacje o szybszym podwyższeniu poziomu stóp procentowych. Dopóki zmienność funta jest niewielka, inwestorzy w opcje poszukują opłacalnych strategii, by zyskać na przyszłych wahaniach rynku.

Inwestorzy w opcje mogą utworzyć tzw. strategię stelaża (Straddle) na parze GBPUSD i zyskać, jeśli notowania pary zmienią się jakkolwiek, ograniczając ryzyko do wpłaconej premii. Strategię stelaża (Straddle) tworzy się kupując opcje at-the-money Put oraz opcje at-the-money Call.

Andrzej Kiedrowicz
Poland Branch Director
Easy Forex Trading Ltd.