Czyste Powietrze: banki mogą dołączać do programu do 23 lutego

Czyste Powietrze: banki mogą dołączać do programu do 23 lutego
Fot. stock.adobe.com/ra2 studio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nabór wniosków dla banków, które chcą dołączyć do programu "Czyste Powietrze" zostanie uruchomiony dzisiaj, a od połowy roku planowane jest udostępnienie pierwszych środków kredytowych, podał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Zainteresowane banki - zarówno komercyjne, jak i zrzeszenia banków spółdzielczych - na złożenie swoich aplikacji mają czas do 23 lutego 2021 r.

„Konsekwentnie rozwijamy nasz największy i najważniejszy projekt proekologiczny, służący skutecznej walce ze smogiem. Dołączenie banków do partnerów programu „Czyste Powietrze” to ważny krok dla setek tysięcy polskich gospodarstw domowych” – powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, cytowany w komunikacie.

Współpraca z sektorem bankowym to odpowiedź na powszechne oczekiwanie na produkt łączący dotację, dostępną w ramach programu „Czyste Powietrze”, z finansowaniem inwestycji z kredytu bankowego. Jest to również realizacja rekomendacji Banku Światowego, wskazano w materiale.

Tzw. ścieżka bankowa zakłada bezpośrednią współpracę banków z wojewódzkimi funduszami, które odgrywają kluczową rolę w ocenie wniosków, przyznawaniu i rozliczaniu dotacji.

– powiedział wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

Umowy o współpracy będą zawierane między NFOŚiGW, funduszami wojewódzkimi a bankami

Na tej podstawie instytucje finansowe będą pośredniczyć w przekazywaniu do wojewódzkich funduszy wniosków o dotacje z przeznaczeniem na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych na przedsięwzięcia realizowane zgodnie z programem „Czyste Powietrze”.

Kredyty udzielane w ramach programu będą objęte gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego. Dzięki gwarancjom BGK dostępność kredytu będzie znacznie większa, ponieważ banki będą mogły zaproponować lepsze warunki finansowania inwestycji, chociażby przez rezygnację z wymogu stosowania dodatkowych zabezpieczeń.

Czytaj także: Bank Światowy sugeruje zmiany w programie Czyste Powietrze >>>

„Włączenie banków do finansowania przedsięwzięć w ramach programu „Czyste Powietrze” oznacza przede wszystkim zagęszczenie sieci placówek, w których wnioskodawcy uzyskają informację i pomoc w złożeniu wniosku o dotację” – zauważył prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Korzystne warunki kredytowania oraz możliwość oferowania kredytu z dotacją w tysiącach placówek bankowych i u partnerów handlowych banków, pozwoli na większą dostępność wsparcia dla Polaków, poszukujących środków finansowych na „domowe – antysmogowe” inwestycje.

„Ścieżka bankowa” dla beneficjentów programu

W prace nad zmianami programu zaangażowały się banki, z którymi została wypracowana najefektywniejsza „ścieżka bankowa” dla beneficjentów programu.

„Zainteresowanie przystąpieniem do programu „Czyste Powietrze” zapowiedziały już pierwsze banki komercyjne i spółdzielcze: Alior Bank SA, Bank Ochrony Środowiska SA, BNP Paribas Bank Polska SA, Credit Agricole Bank Polska SA oraz Bank BPS wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi” – dodał prezes ZBP.

Ogłoszony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w porozumieniu z szesnastoma funduszami wojewódzkimi, nabór banków do programu pozwoli na udostępnienie i przyznanie bankom limitu środków finansowych przeznaczonych do wypłaty dotacji z programu „Czyste Powietrze”, który będzie realizowany do 2029 r. Łączny budżet programu „Czyste Powietrze” to 103 mld zł. W pierwszym naborze 2021-2022 łączny limit, w ramach którego banki będą przekazywać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wnioski o dotacje wyniesie ok. 1,5 mld zł.

Źródło: ISBnews