Czynsze za wynajem spadają, mieszkania drożeją, a młodzi Polacy wolą wynajmować niż kupować

Czynsze za wynajem spadają, mieszkania drożeją, a młodzi Polacy wolą wynajmować niż kupować
Źródło: Gothaer
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield przeanalizowała wyniki ankiety przeprowadzonej przez firmę badawczą SW Research na reprezentatywnej próbie mieszkańców największych polskich miast. Polacy coraz częściej wybierają najem, bo uważają, że ceny mieszkań są za wysokie, a ponadto cenią sobie elastyczność i wygodę, jaką oferuje najem.

Z badania wykonanego na zlecenie Cushman & Wakefield wynika jasno, że rynek najmu jest dużo większy i zdecydowanie bardziej aktywny niż wskazywałyby na to oficjalne statystyki.

Z ankiety na reprezentatywnej próbie mieszkańców sześciu największych aglomeracji wynika, że 18% najmuje mieszkanie lub dom (567 na 3078 ankietowanych).

Czytaj także: Za wynajem mieszkania w Europie płaci już 31 proc. gospodarstw domowych, w Polsce tylko 4 proc.

Czynsze za wynajem spadają, mieszkania drożeją

‒ Rynek mieszkaniowy jest obecnie rozgrzany do czerwoności, mieszkania na rynku pierwotnym wyprzedają się niemal na etapie pozwolenia na budowę, ceny mieszkań rosną z kwartału na kwartał. Z uwagi na niskie stopy procentowe i dostępność tanich kredytów, kupujących jest coraz więcej. Na galopadzie cen zyskuje rynek najmu, tym bardziej, że z powodu pandemii jest on obecnie rynkiem najemcy.

Odnotowano spadek wysokości czynszów na niemal wszystkich rynkach, a w ogłoszeniach można trafić na prawdziwe okazje. Nadal daleko nam do zachodnich sąsiadów, jednak z roku na rok liczba Polaków mieszkająca w najmowanych mieszkaniach wzrasta i będzie wzrastać – mówi Karolina Furmańska, Starszy Analityk Mieszkaniowy w Dziale Doradztwa i Analiz Rynkowych oraz Rynków Kapitałowych w Cushman & Wakefield.

Na galopadzie cen zyskuje rynek najmu, tym bardziej, że z powodu pandemii jest on obecnie rynkiem najemcy

Ponad 42% respondentów ankiety uważa, że ceny mieszkań są za wysokie (43% osób, spośród tych, które chcą nająć mieszkanie w ciągu najbliższych 12 miesięcy) i dlatego woli nająć mieszkanie, niż kupić. Dodatkowo 11% ze wszystkich ankietowanych nie ma zdolności kredytowej (aż 41% spośród osób, które chcą nająć mieszkanie w ciągu najbliższego roku).

Czytaj także: Jak przetrwać na rynku najmu w czasie pandemii?

Elastyczność wynajmu w cenie

Ponad 29% osób, które planują nająć mieszkanie w przeciągu najbliższego roku nie decyduje się na inne rozwiązanie, dlatego, że nie chce mieć długoterminowych zobowiązań.

Elastyczność i szybką możliwość zmiany miejsca zamieszkania ceni sobie niemal 30% badanych. Dla 26% równie ważna jest wygoda w nieprzejmowaniu się naprawami i innymi sprawami związanymi z posiadaniem mieszkania na własność. Równie ważnym czynnikiem jest praca. Niemal 28% respondentów, którzy planują nająć mieszkanie nie wie, gdzie będzie pracować za kilka lat, a 10% z nich ma pracę, która wymaga od nich częstych zmian miejsca zamieszkania.

Elastyczność i szybką możliwość zmiany miejsca zamieszkania ceni sobie niemal 30% badanych

‒ Najem instytucjonalny stale się rozwija. Patrząc na liczbę planowanych do realizacji budynków na wynajem, dopiero najbliższe kilka lat sprawi, że ten segment mieszkań na wynajem pojawi się w świadomości większej liczby potencjalnych najemców.

Obecnie jednak ponad połowa z pytanych wskazywała, że zdecydowanie woli najem od prywatnego właściciela niż od operatora instytucjonalnego. Jak widać jest nad czym pracować – mówi Karolina Furmańska.

najem
Źródło: Cushman & Wakefield

Czytaj także: Mieszkania na wynajem, gdzie najtaniej?


O Ankiecie

Kwestionariusz badawczy został przygotowany na podstawie zagadnień dostarczonych przez ekspertów rynku mieszkaniowego Cushman & Wakefield, a badanie zostało przeprowadzone metodą wywiadów on-line (CAWI – Computer-Assisted Web Interview) wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 19.03-24.03.2021 i 09.04-20.04.

Analizą objęto grupę 3078 Polaków powyżej 18 roku życia, z sześciu miast (Warszawa, Kraków, Poznań, Łódź, Trójmiasto, Wrocław). Pogłębione, szczegółowe pytania zadano 1031 ankietowanym, którzy wynajmują albo planują wynająć mieszkanie, próba ma strukturę demograficzną zgodną z taką, jaka jest wśród wynajmujących w wielkich miastach.

Źródło: Cushman & Wakefield