Czy wolny zawód to idealny wybór dla millenialsów?

Czy wolny zawód to idealny wybór dla millenialsów?
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Według danych z najnowszego "Millennial Study" firmy doradczej Deloitte, prawie dwie trzecie millenialsów woli zatrudnienie w korporacji niż zarobkowanie na zasadzie wolnego strzelca. Przewagi dużej firmy to przede wszystkim stabilność finansowa, możliwość korzystania z benefitów pracowniczych i szansa na rozwój w rozbudowanej strukturze ze wsparciem profesjonalnych programów mentoringowych. Jednocześnie, jak pokazują dane z raportu Deutsche Bank "Wolne zawody w Polsce. Portret profesjonalisty 2017", praca w modelu "freelance" to dziś ciągle preferowany model dla tej specyficznej grupy osób. Czy ten sposób zarobkowania może nadal być spełnieniem marzeń millenialsów?

Żeby posiadać przestrzeń do realizowania swoich pasji działalność gospodarcza jest idealna. #DeutscheBank

Własna firma, elastyczne godziny pracy, biurko w swoim domu – millenialsi zza oceanu coraz mniej entuzjastycznie podchodzą do takiego modelu. W naszych rodzimych warunkach takie kariery z sukcesem udaje się realizować tym, którzy wykonują tzw. wolny zawód. Tej specyficznej grupie w swoim najnowszym raporcie po raz kolejny przyjrzał się Deutsche Bank.

Oto 5 powodów, dla których wolne zawody mogą nadal być idealnym wyborem dla pokolenia urodzonego w latach 1980-2000.

Większość przedstawicieli wolnych zawodów prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą

Jak pokazuje raport Deutsche Bank „Wolne zawody w Polsce. Portret profesjonalisty 2017”, zdecydowana większość, bo aż 60 proc. zarobkuje jako mikroprzedsiębiorca – prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą. To takim firmom zawdzięczamy aż jedną trzecią polskiego PKB.

Dla reprezentanta pokolenia millennium, który poszukuje równowagi między życiem zawodowym a pracą i chce mieć przestrzeń na realizowanie swoich pasji samodzielna działalność gospodarcza wydaje się wręcz idealna. Jak pokazało badanie Deutsche Bank, swoboda i elastyczność to właśnie aspekty pracy, które reprezentanci wolnych zawodów cenią sobie przede wszystkim. Dla niemal 52 proc. wolność wyboru to najważniejsza zaleta wykonywanej w ten sposób pracy.

Oczywiście wielu mikroprzedsiębiorców walczy o każde zlecenie i często musi się liczyć z przerwami w dochodach. Jednak jak przekonuje prof. Małgorzata Bombol ze Szkoły Głównej Handlowej, zyski nie są głównym elementem motywacji millenialsów. – Motorem prowadzenia biznesu dla tego pokolenia nie jest wyłącznie maksymalny wynik finansowy. Bardzo ważną rolę pełni również możliwość realizowania własnych zainteresowań i pasji, a także szansa na prowadzenie określonego stylu życia – tłumaczy ekspert.

Wykonując wolny zawód pracujesz, gdzie chcesz

Profesjonaliści opisani w raporcie Deutsche Bank dążą do tego, by swobodnie kształtować swój czas pracy i decydować, gdzie będą ją wykonywać. Dla jednych idealnym miejscem do pracy będzie domowe zacisze, inni wybiorą przestrzeń coworkingową. Według danych Coworking Poland, aż 90 proc. freelancerów chętniej pracuje we własnym mieszkaniu lub domu[1].

Wiele grup wolnych zawodów potrzebuje jednak do pracy stałego miejsca. Z perspektywy stomatologa czy prawnika nie wystarczy, żeby było ono wygodne dla niego – musi być też dostępne i reprezentacyjne dla klientów. Zaplecze w postaci infrastruktury to ważny element oceny jakości, a tym samym czynnik sukcesu.

W raporcie Deutsche Bank co piąty przedstawiciel wolnego zawodu zwracał uwagę na dobrą lokalizację biura lub gabinetu oraz jego wyposażenie jako ważne elementy budujące sukces. Te obszary wymagają inwestycji, które nierzadko nie mogą się obyć bez finansowego wsparcia z zewnątrz.

– Mamy dziś bardzo sprzyjające warunki ekonomiczne. I wielu profesjonalistów jest w dobrym momencie swojej kariery, aby postawić na skokowy rozwój własnego biznesu. Jeśli oznacza to inwestycję we własny gabinet czy wręcz klinikę, będą potrzebować pieniędzy. Wsparcie profesjonalistów w realizacji tych planów to ważne zadanie dla sektora bankowego – mówi Waldemar Jarek, odpowiedzialny za rozwój oferty kredytowej dla Klientów indywidualnych i mikroprzedsiębiorstw w Deutsche Bank.

Wolny zawód sprzyja pracy zgodnej z powołaniem

Jak podkreśla prof. Małgorzata Bombol, obok elastyczności dla aktywnych zawodowo osób z roczników 1980-2000 ważnym aspektem pracy jest poczucie misji. – W sposobie, w jaki zarabiają na życie, profesjonaliści chcą łączyć możliwość pogłębiania zainteresowań, zaspokajania ciekawości świata i realizacji pasji – wyjaśnia prof. Małgorzata Bombol. – Do takiego podejścia zachęcają przykłady wielu przedsiębiorców, którzy udowodnili, że niemal każde hobby można z sukcesem przekuć w biznes.

Kiedy pracujesz na swoim nie masz wyjścia – musisz się rozwijać

Niezwykle ważnym źródłem satysfakcji z pracy jest dla millenialsów możliwość rozwoju. Zapewnienie im tego to wyzwanie, które spędza sen z powiek wielu menadżerom w korporacjach. Rzeczywistość dużej firmy ma niestety swoje prawa i bywa, że stabilność i jakość wykonywania zadań oczekiwana od pracownika nie idzie w parze z jego rozwojem.

Jak dowodzi badanie Deutsche Bank, samodzielni profesjonaliści jako jedną z ważnych zalet wykonywania ich zawodu wskazują rozwój i możliwość doszkalania się w organizacji branżowej. – Nie jest to zaskakujące. Możliwość realizacji pasji w pracy to naturalna, najlepsza motywacja do zdobywania nowych kompetencji – przekonuje prof. Bombol.

Kiedy jesteś na swoim, nie brakuje wyzwań

Duża konkurencja wśród profesjonalistów może być ważnym czynnikiem motywującym i mobilizującym. Jak pokazało badanie Deutsche Bank, to właśnie konkurencja w branży (48,5 proc. wskazań) jest dla tej grupy dziś wyzwaniem numer jeden – niezależnie od ich specjalizacji.

Przedstawiciele wolnych zawodów podkreślają także znaczenie odpowiedzialności prawnej za wykonaną pracę. W badaniu Deutsche Bank zwróciło na to uwagę ponad 43 proc. z nich. Zaniedbanie czy nawet nieumyślny błąd może wywołać poważne konsekwencje zarówno dla profesjonalisty, jak i jego klientów. Stąd wiele grup wolnych zawodów (np. prawnicy) są objęci obowiązkiem posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

[1]          http://www.coworkingpoland.pl/coworking-w-liczbach/

Deutsche Bank