Czy w projekcie SRRK brakuje odniesienia do przyszłości OFE?

Czy w projekcie SRRK brakuje odniesienia do przyszłości OFE?
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W projekcie Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRRK) brakuje odniesienia do przyszłości otwartych funduszy emerytalnych (OFE), oceniła w rozmowie z ISBnews.tv prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych (IGTE) Małgorzata Rusewicz.

W projekcie Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego #SRRK brakuje odniesienia do przyszłości #OFE m- oceniła Małgorzata Rusewicz z @_IGTE

Jej zdaniem, pewne zmiany uproszczą funkcjonowanie rynku, ale nie są przełomowe. – One tak naprawdę nie doprowadzą do rozwoju rynku kapitałowego – dodała.

– Z mojej perspektywy, w strategii brakuje też bardziej szczegółowych zapisów dotyczących kierunków zmian związanych z dodatkowymi formami oszczędzania, które mają silną korelację z rynkiem kapitałowym – podkreśliła w rozmowie z ISBnews.tv.

Zdaniem Rusewicz, brakuje też kwestii rozwiązań o charakterze podatkowym po stronie inwestorów długoterminowych, czyli kluczowej sprawy, o której mówi się na rynku, a ostatecznie nie pojawiała się w strategii bądź jest w bardzo ograniczonym zakresie.

Dokument zmieniony za bardzo?

Według Rusewicz, w porównaniu z tym, co pierwotnie było prezentowane Radzie Rozwoju Rynku Kapitałowego, ostateczny dokument przeszedł modyfikację, został „ograniczony i okrojony”.

– Czytając strategię, ma się wrażenie, że cele, które są postawione, nie są celami dla rozwoju rynku kapitałowego, ale dla wzmocnienia pozycji małych i średnich przedsiębiorstw. To nie jest złe, ale na pewno nie jest to cel strategiczny, który powinien być przed tym dokumentem postawiony – wskazała Rusewicz.

– Niemniej jednak dobrze, że strategia powstała, bo mamy dokument, nad którym można pracować – podsumowała.

 

Źródło: ISBnews