Czy ubezpieczyciele dobiją branżę węglową?

Czy ubezpieczyciele dobiją branżę węglową?
Fot. stock.adobe.com/alphaspirit
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ubezpieczyciele wreszcie wycofują się z ropy i gazu, piszą eksperci Fundacji Rozwój Tak, Odkrywki Nie, w którym omawiają raport opublikowany przez the Insure Our Future campaign.

Coroczny ranking Insure Our Future ocenia 30 największych światowych ubezpieczycieli pod względem jakości ich polityk wykluczenia paliw kopalnych.

W tym roku Allianz, AXA i Axis Capital plasują się w czołówce pod względem polityki wycofywania węgla, podczas gdy Aviva, Hannover Re i Munich Re wychodzą na prowadzenie pod kątem wykluczeń dla ropy i gazu.

Nieubezpieczalny węgiel

Autorzy komentarza stwierdzają, że węgiel staje się nieubezpieczalny (z wyjątkiem Chin), i że 62% reasekuratorów prowadzi obecnie politykę wycofywania się z węgla, ale 38% z nich ma wyłączenia dotyczące ropy naftowej i gazu.

Na dole rankingu znajduje się grupa ubezpieczycieli, którzy nie przyjęli jeszcze żadnych ograniczeń w zakresie ubezpieczania projektów związanych z węglem, ropą lub gazem, w tym amerykańscy ubezpieczyciele Berkshire Hathaway i Starr Insurance oraz bermudzki Everest Re.

Lloyd’s jest jednym z reasekuratorów PZU – największego polskiego ubezpieczyciela, który dalej finansuje paliwa kopalne i nie wprowadza zmian do swojej polityki

W ocenie ekspertów fundacji bardzo słabo wypada też brytyjski Lloyd’s of London, który zapowiedział wprowadzenie ram wyjścia z węgla w 2020 r., ale potem wycofał się z tego, ogłaszając je jako opcjonalne.

Koniecznie dostosowanie się do celów Porozumienia Paryskiego

W omówieniu raportu przytoczony jest komentarz Petera Bossharda, globalnego koordynatora kampanii Insure Our Future i głównego autora raportu:

— Wszystkie firmy ubezpieczeniowe muszą natychmiast dostosować swoją działalność do celu 1,5 st. C zawartego w Porozumieniu Paryskim i zaprzestać ubezpieczania nowych projektów węglowych, naftowych i gazowych.

Raport jest dostępny na stronach Insure Our Future

Źródło: Fundacja “Rozwój TAK - Odkrywki NIE”