Czy bank apeksowy będzie alternatywą dla banków spółdzielczych?

Czy bank apeksowy będzie alternatywą dla banków spółdzielczych?
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
21 listopada Komisja Nadzoru Finansowego w specjalnym komunikacie poinformowała o udzieleniu licencji na działalność banku apeksowego. Możliwości takie stworzyła ostatnia nowela ustawy o bankach spółdzielczych i zrzeszających.

Decyzja #KNF daje nadzieję, że nowa struktura będzie dobrze służyć idei samorządności i zrzeszonym bankom mówi anonimowy przedstawiciel #IPS #bankispółdzielcze #bankapeksowy #KNF

Nie ulega wątpliwości, że ta decyzja kończy przedłużającą się niepewność co do dalszych losów banków spółdzielczych, które nie spełniły wymogów właściwych dla uczestnictwa w Spółdzielniach Systemu Ochrony powołanych na poziomie obu zrzeszeń. W opinii zastrzegającego anonimowość przedstawiciela IPS-u decyzja nadzorcy skłania do ostrożnej nadziei, że nowa struktura będzie dobrze służyć idei samorządności i zrzeszonym bankom. Sam fakt rozstrzygnięcia, tak byłoby również w przypadku odmowy, kończy i tak zbyt długi okres zawieszenia. Ma to szczególne znaczenie w odniesieniu do banków, które z końcem roku opuszczą dotychczasowe zrzeszenia, a nie posiadają kapitałów koniecznych do uzyskania licencji na samodzielne prowadzenie działalności.

Pytaniem otwartym, na które odpowiedź przyniesie przyszłość, pozostaje zdolność operacyjna nowej struktury do podjęcia rozliczeń, gromadzenia rezerw i  wypełnienia innych koniecznych funkcji na rzecz banków zrzeszonych. Nie wiemy także, na co zwracają uwagę analitycy rynku, ile banków podejmie współpracę w ramach nowego podmiotu, oraz na ile okaże się on realną alternatywą na rynku. Czy wreszcie projekt okaże się efektywny. Rozkład głosów w KNF, z uwagi na jego końcowy wynik  dowodzi, że wątpliwości co do  ewentualnych następstw podjętej decyzji pozostały. Determinacja wnioskodawców to nie wszystko. Potrzeba rozwagi i jeszcze raz rozwagi.