Czwarty wyciek z gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2

Czwarty wyciek z gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2
Fot. stock.adobe.com/dragancfm
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Szwedzka straż przybrzeżna stwierdziła wcześniej w tym tygodniu czwarty wyciek w uszkodzonych gazociągach Nord Stream 1 i Nord Stream 2 - poinformowała rzeczniczka służby Jenny Larsson w wypowiedzi dla dziennika "Svenska Dagbladet". Wcześniej mówiono o trzech wyciekach.

Jak przekazała Larsson, czwarty wyciek znajduje się w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Według najnowszych informacji, gaz wydostaje się więc z dwóch miejsc w strefie szwedzkiej i dwóch w strefie duńskiej – pisze w czwartek Reuters.

Kto stoi za uszkodzeniem gazociągów Nord Stream?

Szwedzkie służby specjalne SAPO przejęły w środę od policji dochodzenie w sprawie podejrzenia wystąpienia sabotażu, którego następstwem jest wyciek z gazociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim. W komunikacie służb podkreślono, że nie można wykluczyć, iż stoi za nim obce mocarstwo.

US Navy deklaruje gotowość pomocy sojusznikom w związku z uszkodzeniem gazociągów

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych (US Navy) gotowa jest udzielić pomocy sojusznikom w związku z uszkodzeniem gazociągów Nord Stream 1 i 2 – zapewniła w środę kapitan Tamara Lawrence, rzeczniczka sił amerykańskiej marynarki w Europie i Afryce.

„Znamy raporty dotyczące wycieków z gazociągów Nord Stream. Jesteśmy gotowi dostarczyć wsparcia i pomocy w ścisłej współpracy z naszymi sojusznikami i partnerami, jeśli okaże się to konieczne” – oznajmiła Lawrence w oświadczeniu.

Czytaj także: Uszkodzonymi gazociągami Nord Stream 1 i 2 już nigdy nie popłynie gaz?

W poniedziałek prowadzące z Rosji do Niemiec gazociągi Nord Stream 1 i 2 zostały przerwane w trzech miejscach w pobliżu duńskiej wyspy Bornholm. Władze Danii przekazały, że przyczyną były celowe działania, a w pobliżu rurociągów doszło do wybuchów.

Zdaniem ekspertów uszkodzenie rurociągów Nord Stream na głębokości 70 metrów, to trudna i złożona operacja, dlatego należy założyć, że stoi za nią państwo i kompetentne siły zbrojne, zaś sprawcą sabotażu może być Rosja, która posiada wszelkie zdolności do przeprowadzenia takiego ataku.

Źródło: PAP BIZNES