UE przyjęła czwarty pakiet sankcji wobec Rosji

UE przyjęła czwarty pakiet sankcji wobec Rosji
Fot. stock.adobe.com /FellowNeko
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
UE formalnie przyjęła nowe sankcje wobec Rosji, w tym zakaz transakcji z niektórymi przedsiębiorstwami państwowymi oraz zakaz nowych inwestycji w rosyjskim sektorze energetycznym. Sankcje obejmują też ograniczenia w handlu żelazem i stalą oraz towarami luksusowymi z Rosją.

Ponadto UE zdecydowała o objęciu sankcjami „kluczowych oligarchów, lobbystów i propagandystów forsujących narrację Kremla o sytuacji na Ukrainie oraz kluczowych firm z sektora lotniczego, wojskowego i podwójnego zastosowania, stoczniowego i budowy maszyn”.

Lista nowych sankcji przeciwko Rosji

Uzgodnione środki są następujące:

* Całkowity zakaz jakichkolwiek transakcji z niektórymi rosyjskimi przedsiębiorstwami państwowymi z różnych sektorów – kompleks wojskowo-przemysłowy Kremla.

* Unijny zakaz importu tych wyrobów stalowych, które są obecnie objęte unijnymi środkami ochronnymi, co oznacza dla Rosji utratę przychodów z eksportu w wysokości około 3,3 mld euro. W ramach rekompensaty zwiększone kontyngenty importowe zostaną rozdzielone pomiędzy inne kraje trzecie.

* Daleko idący zakaz nowych inwestycji w rosyjskim sektorze energetycznym, z ograniczonymi wyjątkami dotyczącymi cywilnej energetyki jądrowej i transportu niektórych produktów energetycznych z powrotem do UE.

* Unijny zakaz eksportu towarów luksusowych (np. luksusowych samochodów, biżuterii itp.), który ma bezpośrednio uderzyć w rosyjskie elity.

* Ponadto lista osób i podmiotów objętych sankcjami została rozszerzona o kolejnych oligarchów i elity biznesowe powiązane z Kremlem, a także firmy działające w obszarze wojskowości i obronności, które logistycznie i materialnie wspierają inwazję. Wprowadzono także nowe listy podmiotów zaangażowanych w dezinformację.

* Zakaz wystawiania ratingów Rosji i rosyjskim firmom przez unijne agencje ratingowe oraz świadczenia usług ratingowych na rzecz rosyjskich klientów, co spowodowałoby jeszcze większą utratę przez nich dostępu do rynków finansowych UE” – czytamy w komunikacie.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

UE wraz z innymi członkami Światowej Organizacji Handlu (WTO) uzgodniła dziś, że odmówi rosyjskim produktom i usługom traktowania na rynkach UE na zasadzie klauzuli najwyższego uprzywilejowania, podano także.

„Jest to następstwem oświadczenia złożonego w piątek, 11 marca, przez członków grupy G7. Spowoduje to zawieszenie znaczących korzyści, z których Rosja korzysta jako członek WTO. Działania podjęte wobec Rosji chronią podstawowe interesy bezpieczeństwa UE i jej partnerów w świetle niesprowokowanej, zaplanowanej i nieuzasadnionej agresji Rosji na Ukrainę, wspieranej przez Białoruś. Są one w pełni uzasadnione na mocy prawa WTO” – wskazano też w komunikacie.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews