Czesi podniosą dziś stopy procentowe

Czesi podniosą dziś stopy procentowe
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Koszty kredytu u naszych południowych sąsiadów prawdopodobnie wzrosną już dziś. Rada Polityki Pieniężnej prawdopodobnie nieprędko pójdzie jednak śladami Czechów.

Aż 20 z 22 ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberg oczekuje, że Narodowy Bank Czeski (CNB) w dniu dzisiejszym kolejny raz podniesie stopy procentowe. Kurs EUR/CZK w ostatnich dniach nie był poddany znacznym wahaniom. Na przestrzeni ostatnich miesięcy czeska korona jednak istotnie zyskiwała w relacji do wspólnej europejskiej waluty, m.in. właśnie z uwagi na oczekiwania inwestorów wobec podwyżek stóp procentowych w Czechach.

W kontekście tego, iż Narodowy Bank Polski systematycznie odsuwa w czasie perspektywę zmian kosztów pieniądza rodzi się pytanie – dlaczego nasi południowi sąsiedzi czynią takie kroki, podczas gdy RPP pozostaje bierna?

Mimo zbliżenia geograficznego i kulturowego, bieżąca sytuacja gospodarcza na południu – pomimo pozornych podobieństw – istotnie różni się od tej w Polsce. Po pierwsze – widać presję inflacyjną, która jest manifestowana przez wzrost inflacji bazowej, która obecnie wynosi 2,4% rocznie i rośnie wraz z inflacją CPI. W Polsce inflacja bazowa od trzech kwartałów stoi w miejscu w okolicy poziomu 0,9% rocznie. Cel inflacyjny CNB jest dodatkowo niższy niż ten w Polsce (2% wobec 2,5%, oba z odchyleniami +/- 1 p.p.).

Czeska gospodarka w przeciwieństwie do polskiej wykazuje oznaki przegrzania. Wzrost gospodarczy jest praktycznie dwukrotnie wyższy od potencjalnego, rynek pracy cierpi na wyraźny brak wystarczającej podaży pracy (który nie jest łagodzony, tak jak u nas, przez imigrantów z Ukrainy), a dwucyfrowy wzrost cen nieruchomości sugeruje nierównowagę.

Stopy procentowe w Czechach są również wyraźnie niższe niż koszt pieniądza w pozostałych krajach – Czesi podwyżki zaczynali od poziomu 0,05%. W dniu dzisiejszym stopy powinny podskoczyć o 25 punktów bazowych z poziomu 0,5% do 0,75%. Bardziej istotna dla kursu czeskiej waluty od samej decyzji Banku powinna być konferencja po spotkaniu i publikacja projekcji makroekonomicznych, które pozwolą ocenić inwestorom, jak CNB zapatruje się na stan gospodarki i – tym samym – jakie będzie tempo zacieśniania polityki monetarnej w przyszłości.

SPOJRZENIE NA WALUTY 

PLN

Środa zakończyła się lekkim umocnieniem polskiego złotego w relacji do głównych walut. Wczorajszy dzień przyniósł pozytywne informacje o stanie polskich finansów publicznych. Deficyt budżetu państwa w 2017 r. był wyraźnie niższy od oczekiwań i wyniósł 25,4 mld złotych, czyli 42,7% wartości zaplanowanej w ustawie budżetowej. Niższemu deficytowi sprzyjał istotny wzrost dochodów z podatków, w szczególności z podatku VAT.

Dzisiejszego dnia opublikowany został natomiast nieco słabszy od oczekiwań  krajowy odczyt PMI dla sektora przemysłowego w styczniu. Indeks spadł z poziomu 55,0 do 54,6, podczas gdy konsensus zakładał wzrost do poziomu 55,3. Niemniej, nadal znajdujemy się w okolicy notowanego miesiąc temu 34-miesięcznego maksimum, w kontekście publikacji wyraźnie cieszyć może również wzrost zatrudnienia.

W dniu dzisiejszym po południu opublikowane zostaną “minutki” z ostatniego  posiedzenia RPP, inwestorzy prawdopodobnie większą uwagę niż do informacji z Polski będą przywiązywali do danych z USA: dzisiejszych indeksów aktywności. Najbardziej jednak liczyć się będą oczywiście jutrzejsze payrollsy.

EUR

Kurs EUR/PLN w środę osłabił się o 0,1%, wahając się w widełkach 4,14 – 4,16. Pomimo podwyższonej zmienności w ciągu dnia, w środę euro zakończyło dzień na niemal niezmienionym poziomie w relacji do dolara amerykańskiego. Euro osłabiło się natomiast w parze z funtem brytyjskim i polskim złotym. Ostatecznie indeks EUR również zakończył dzień na minusie. Wczorajsze dane o inflacji w strefie euro nie zaskoczyły. Dynamika cen w styczniu spadła z 1,4% do 1,3% rocznie, bazowy indeks cen pokazał z kolei wzrost z poziomu 0,9% do 1% w ujęciu rocznym. Bezrobocie w strefie euro w styczniu pozostawało na poziomie 8,7%. We wczorajszym przemówieniu Benoit Coeure z EBC poinformował, iż bank centralny ostatnio obserwuje wahania kursu wymiany. Zwrócił uwagę, iż członkowie Rady nie dyskutowali jeszcze na temat ewentualnego wydłużenia programu QE oraz, iż pierwsze podwyżki stóp procentowych nadejdą długo po zakończeniu programu skupu aktywów.

Dzisiejszy wskaźnik PMI dla przemysłu strefy euro okazał się zbieżny ze wstępnymi szacunkami sprzed tygodnia. Indeks aktywności gospodarczej w sektorze pokazał imponujący odczyt na poziomie 59,6.

GBP

Kurs GBP/PLN w środę zakończył dzień na niemal niezmienionym poziomie, wahając się w widełkach 4,71 – 4,75. Dzisiejsze dane PMI dla przemysłu Wielkiej Brytanii w styczniu nieco rozczarowały. Indeks aktywności w sektorze spadł do poziomu 55,3 z 56,2 notowanego miesiąc wcześniej wobec oczekiwań na poziomie 56,5. Reakcja rynku na informacje była negatywna, jednak dość ograniczona, odzwierciedlając niewielką różnicę między prognozami, a finalnym odczytem.

USD

Kurs USD/PLN w środę osłabił się o 0,3%, wahając się w widełkach 3,33 – 3,35.  Wczorajsze przemówienie Donalda Trumpa przed obiema izbami Kongresu nie było obfite w istotne informacje, stąd również reakcja rynku była dość ograniczona.

Wśród wczorajszych danych gospodarczych z USA warto zwrócić uwagę w szczególności na odczyt ADP, który pokazał zmianę zatrudnienia w sektorze prywatnym. W porównaniu z ostatnim miesiącem powstało nieco mniej miejsc pracy (234 tys. wobec 242 tys.), już drugi miesiąc z rzędu mamy jednak do czynienia z silnym zaskoczeniem na plus wobec oczekiwań (234 tys. wobec 186 tys). Dane wspierają optymizm i dolara amerykańskiego, jednak bynajmniej nie gwarantują, że piątkowy odczyt NFP będzie równie dobry – miesiąc temu mieliśmy do czynienia z sytuacją odwrotną.

Wczorajsze spotkanie FOMC nie przyniosło istotnych zmian. Rezerwa Federalna zgodnie z oczekiwaniami zdecydowała się utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie 1,25-1,5%. W komentarzu ze spotkania  poinformowano, iż ryzyka dla gospodarki USA są zbalansowane, a kondycja Stanów Zjednoczonych uzasadnia dalsze, stopniowe podwyżki stóp procentowych. Reakcja USD na wczorajsze spotkanie FOMC była pozytywna.

Początek roku przynosi również pewne zmiany w samej strukturze banku centralnego, któremu od tego miesiąca przewodzić będzie Jerome Powell, mający zastąpić Janet Yellen na stanowisku prezesa Rezerwy Federalnej. Z początkiem roku prawo głosu traci również czterech członków FOMC, którzy przekazują je swoim – w większości bardziej jastrzębim – kolegom.

W dniu dzisiejszym kluczową publikacją z USA będą odczyty PMI/ISM dla przemysłu USA w styczniu (15:45/16:00), poznamy oprócz tego tygodniowy odczyt liczby zadeklarowanych bezrobotnych (14:30).

KLUCZOWE PUBLIKACJE

14:00 – publikacja “minutes” RPP

14:30 – tygodniowa liczba zadeklarowanych bezrobotnych w USA

15:45/16:00 – dane PMI/ISM dla przemysłu USA w styczniu

Roman Ziruk

Ebury