Część firm będzie zwolniona z obowiązków związanych ze zbiórką odpadów

Część firm będzie zwolniona z obowiązków związanych ze zbiórką odpadów
Fot. stock.adobe.com/Kadmy
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Od nowego roku zacznie obowiązywać elektroniczna baza danych o odpadach (BDO). Rząd, po apelach przedsiębiorców, chce zmienić przepisy, dzięki czemu mniej firm będzie miało obowiązek prowadzić ewidencję w BDO. Konfederacja Lewiatan apelowała o opóźnienie wejścia w życie nowych przepisów, co najmniej o 6 miesięcy.

Od nowego roku zacznie obowiązywać elektroniczna baza danych o odpadach #BDO #odpady @LewiatanTweets

Resort klimatu przygotował projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie rodzajów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów. Na pewno oznacza to zmniejszenie obciążeń biurokratycznych, przede wszystkim dla małych przedsiębiorstw. Warto, jednak pamiętać, że w wielu przypadkach zwolnione z ewidencji odpady  są wytwarzane w niewielkich ilościach np. w usługach i handlu detalicznym, przez firmy prowadzone w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Nie ukrywam, że liczyliśmy na więcej. Apelowaliśmy, aby opóźnić wejście w życie nowych przepisów o 6 miesięcy – mówi Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Czytaj także: Polska śmietnikiem Europy. Za to Niemcy mają za dużo spalarni śmieci, ale i tak wysyłają odpady >>>

Prowadzenie szczegółowej ewidencji przez najmniejsze  firmy gospodarujące odpadami  nie ma żadnego uzasadnienia, ponieważ często taka działalność gospodarcza  generuje odpady komunalne, które odbierane są w ramach gminnego systemu gospodarki odpadami.

Dominik Gajewski

Od przyszłego roku prowadzenie ewidencji odpadów, jak i sporządzanie sprawozdań z zakresu gospodarki odpadami będzie możliwe tylko elektronicznie. Firmy muszą do końca tego roku zarejestrować się w Rejestrze – BDO. Jeśli nie uzyskają specjalnego numeru rejestrowego, nie będą mogły od nowego roku prowadzić legalnej działalności gospodarczej.

Konfederacja Lewiatan popiera wszystkie działania, które usprawniają gospodarowanie odpadami, w szczególności te, które mają ograniczyć szarą strefę. Jest też zwolennikiem bazy danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami (BDO). Dzięki temu systemowi możliwe będzie gromadzenie danych związanych z gospodarką odpadami. BDO będzie istotnym elementem systemu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów.

Źródło: Konfederacja Lewiatan