Czemu na wakacje warto wziąć gotówkę?

Czemu na wakacje warto wziąć gotówkę?
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polacy wyruszyli na długo wyczekiwane wakacje. Europa Południowa i malownicze Włochy, gorące piaski Egiptu a może polskie góry? Trendy podróżnicze wśród rodaków każdego roku są inne, ale bez względu na to gdzie jedziemy, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie. Oprócz spakowania dokumentów czy biletów nie można zapomnieć o… gotówce.

Czemu na wakacje warto wziąć gotówkę

Aktualnie można zauważyć dynamiczny rozwój płatności zarówno online, jak również mobilnych. Według różnych prognoz pod koniec pierwszego kwartału 2017 roku liczba transakcji bezgotówkowych wyniosła 854,6 mln. Na co dzień coraz chętniej korzystamy z kart płatniczych, ceniąc je za wygodę i szybkość. Jednak, pomimo coraz większego zainteresowania płatnościami bezgotówkowymi wyjeżdżając na wakacje oprócz kart płatniczych nie można zapomnieć o gotówce. Dlaczego?

– Mimo dużego zainteresowania płatnościami elektronicznymi, gotówka nadal jest środkiem płatniczym powszechnie używanym w większości krajów strefy euro. Według raportu przeprowadzonego przez Europejski Bank Centralny w 2016 roku blisko 80 proc. transakcji w punktach sprzedaży w strefie euro odbywała się z wykorzystaniem gotówki. Restauracje, uliczne bazarki czy biletomaty, to tylko niektóre miejsca, gdzie płaci się gotówką. Jak wynika z raportu liczba transakcji gotówkowych w krajach europejskich jest wysoka, w Austrii wynosi 85 proc., we Włoszech 86 proc., w Hiszpanii 87 proc., natomiast w Grecji i na Cyprze 88 proc.- komentuje Karolina Sławińska, Kierownik ds. Marketingu Monetii.

Nie wszędzie są terminale

Spędzając wakacje w Polsce również warto pamiętać o gotówce, która nadal jest chętnie wykorzystywanym środkiem płatniczym.

– Według danych Narodowego Banku Polskiego liczba terminali płatniczych pod koniec trzeciego kwartału 2017 roku wyniosła ponad 600 tys. Punkty akceptujące karty płatnicze są powszechne w dużych miastach, natomiast w mniejszych nadal jest problem z płatnościami bezgotówkowymi. Wynika to z kosztów, które są zbyt wysokie zwłaszcza dla niektórych właścicieli sklepów  – komentuje Karolina Sławińska, Kierownik ds. Marketingu Monetii.

Gotówka sposobem na ograniczenie wydatków

Nadal popularna wśród mieszkańców strefy euro gotówka czy brak terminali płatniczych w niektórych miejscowościach to nie jedyne powody, dla których warto posiadać przy sobie gotówkę.

– Wakacje to czas wzmożonych wydatków, dlatego dla wielu osób gotówka może okazać się sposobem na ich ograniczenie. Duża część osób uważa, że płacąc gotówką, lepiej kontroluje swoje wydatki, natomiast płacąc kartą debetową, która może przyjąć każdą kwotę, nie są w stanie na bieżąco zauważyć braku w portfelu. Gotówka okazuje się także niezastąpionym środkiem płatniczym w przypadku kradzieży karty lub jej zagubienia, awarii terminala czy po prostu braku zasięgu, który uniemożliwi zapłatę za zakupy. Takie sytuacje mogą zdarzyć się w każdym miejscu, zarówno w Polsce, jak i za granicą, dlatego warto zawsze mieć w zanadrzu gotówkę – komentuje Karolina Sławińska, Kierownik ds. Marketingu Monetii.

Karty płatnicze, są wygodnym i szybkim sposobem dokonywania płatności. Gotówka, nadal jednak cieszy się dużą popularnością, a w wielu sytuacjach może okazać się niezastąpionym środkiem płatniczym. Wakacje to czas odpoczynku, dlatego, aby uniknąć przykrych i stresujących sytuacji, warto zabrać do portfela zarówno karty płatnicze, jak również gotówkę.

Źródło: ITBC Communication