Czas na zmianę modelu bankowości spółdzielczej

Czas na zmianę modelu bankowości spółdzielczej
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Tradycyjny model funkcjonowania banku spółdzielczego jako instytucji depozytowo-kredytowej, która jako podstawowe źródło przychodów generuje odsetki, jest coraz mniej skuteczny w obecnym otoczeniu makroekonomicznym i technologicznym. Przekonuje dr hab. Lech Kurkliński, dyrektor Ośrodka Badań i Analiz Systemu Finansowego Alterum wskazując na szeroko zakrojone badania.

W obecnym modelu działania banków spółdzielczych przy niskich stopach procentowych, przy gwałtownie spadającej marży trudno jest wygenerować dochody, które pozwoliłyby na rozwój sektora czy na inwestycje.

Nie są to jedyne ograniczenia budżetowe jakie wynikają z tradycyjnego modelu funkcjonowania banku spółdzielczego. Poziom uzyskiwanych w ten sposób przychodów jest na ogół zbyt niski, aby sprostać pojawiającym się niespodziewanie problemom operacyjnym czy kosztowym. Duża część banków spółdzielczych jest zbyt mała, aby samodzielnie sprostać kosztom związanym m.in. z wdrażaniem technologii informatycznych czy ze spełnianiem wymogów regulacyjnych. Opierając się jednak na doświadczeniach z funkcjonowania tego sektora w Niemczech czy w Finlandii, gdzie występuje model współdzielenia kosztów i rozłożenia spraw operacyjnych na całe zrzeszenia istnieje jednak rozwiązanie tych problemów. Wymaga to jednak świeżego spojrzenia i odważnych decyzji.