Czas na szybką decyzję o zaciągnięciu kredytu ze stałą stopą procentową?

Czas na szybką decyzję o zaciągnięciu kredytu ze stałą stopą procentową?
Dr Jacek Furga. Fot. aleBank.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Kredyt hipoteczny o okresowo stałym oprocentowaniu staje się coraz bardziej opłacalną opcją, nie tylko z uwagi na stabilną wysokość rat w pierwszych latach obowiązywania umowy. Podczas listopadowej konferencji prasowej Związku Banków Polskich dr Jacek Furga, szef Centrum AMRON i prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji, przekonywał, że kolejna decyzja Rady Polityki Pieniężnej podwyższająca stopy procentowe może prowadzić do zniwelowania obecnej różnicy pomiędzy kosztem kredytu o zmiennym oprocentowaniu a kosztem kredytu o okresowo stałym oprocentowaniu w tej chwili proponowanym przez banki.

Od 1 lipca br. wszystkie banki komercyjne udzielające kredytów hipotecznych muszą mieć w ofercie produkty, bazujące na oprocentowaniu ustalonym na pierwsze kilka lat trwania umowy. Do niedawna opcja taka nie cieszyła się szczególną popularnością, a to z uwagi na niski poziom stóp procentowych.

Zwłaszcza po decyzjach RPP z wiosny 2020 roku koszt kredytu hipotecznego bazującego na zmiennym oprocentowaniu był istotnie niższy aniżeli w przypadku stabilniejszej wersji finansowania, co nie skłaniało do korzystania z tej ostatniej opcji.

Ostatnie decyzję Rady Polityki Pieniężnej będą skutkowały tym, że udział kredytów o stałej stopnie będzie wzrastał

Zmianę trendu przyniosły jesienne decyzje RPP w sprawie sukcesywnego zwiększania stóp, w ślad za którymi podwyższała się miesięczna rata osób, spłacających kredyt zaciągnięty w formule tradycyjnej.

Czytaj także: Czy to już czas na kredyty o stałej stopie procentowej?

Stabilny udział kredytów o stałej stopie w portfelach dwóch banków

Dr Jacek Furga podkreślił, że dwa banki, które już w 2020 roku zaoferowały swym klientom bezpieczniejszą formę finansowania potrzeb mieszkaniowych, odnotowują dosyć stabilny udział tego typu finansowania w portfelach.

‒ Jeśli chodzi o Santander Bank Polska, to udział kredytów o stałej stopie sięga średniorocznie prawie 15% nowo zawieranych umów.

W banku ING, który w zeszłym roku przodował w tym zakresie, obecnie wyniki są trochę słabsze i udział kredytów o stałej stopie kształtuje się na poziomie niespełna 10% nowej akcji kredytowej – zauważył szef Centrum AMRON, dodając, że w pozostałych instytucjach rozwój tego segmentu jest silnie zróżnicowany.  

‒ W każdym bądź razie myślę, że te ostatnie decyzję Rady Polityki Pieniężnej będą skutkowały tym, że udział kredytów o stałej stopnie będzie wzrastał – zapewnił dr Jacek Furga.

Czytaj także: Rekordowy rok w kredytach hipotecznych i dalsze wzrosty cen mieszkań; raport AMRON-SARFiN za III kwartał 2021 roku

Zmienna stopa wciąż tańsza…

Na chwilę obecną opcja ta jest nadal nieco droższa aniżeli zaciągnięcie kredytu o zmiennym oprocentowaniu. Szef Centrum AMRON przytoczył warunki udzielenia tego rodzaju finansowania w dwóch polskich bankach.

W przypadku raty zafiksowanej na 5 lat, co oferuje większość instytucji finansowych, jest to rząd oprocentowania przekraczający 5,5 proc. w skali roku. Z kolei w Alior Banku, który oferuje stałe oprocentowanie na okres 7 lat, koszt ten sięga 6, 6 proc. w skali rocznej.

‒ Myślę, że nie są to stopy zachęcające do masowego sięgania po kredyt hipoteczny, ale osoby, które cenią sobie stabilność powinny po prostu brać taką ewentualność pod uwagę – zauważył prezes CPBiI.

…ale już niedługo koszty mogą się zrównać, dla tych którzy już mają kredyty ze stopą okresowo stałą

Dr Jacek Furga wspomniał też, że kolejna, spodziewana decyzja RPP, przynosząca wzrost WIBOR 3M i WIBOR 6M może skutkować istotną zmianą w tej sferze.

‒ Już po tych dwóch zmianach stóp procentowych WIBOR 3M wzrósł  z 0,21 do 1,91 pp. To pokazuje dosyć dynamiczny wzrost kosztu, co szybko się przełoży na wzrost zainteresowania kredytem hipotecznym o stałej stopie – dodał dr Jacek Furga.

Osoby, które cenią sobie stabilność powinny po prostu brać taką ewentualność pod uwagę (stała stopa oprocentowania)

Zachęcił też kredytobiorców, by już obecnie rozważyć, czy niższa rata przez najbliższe miesiące warta jest poważnego ryzyka w kolejnych latach, czy nie lepiej przez relatywnie krótki czas płacić więcej, by móc skorzystać z stabilności i bezpieczeństwa, jakie daje stałe oprocentowanie.

Czytaj także: Wzrost stóp procentowych wpłynie na spadek popytu na kredyty hipoteczne wg 55 proc. bankowców

Źródło: aleBank.pl