Credit Agricole: RPP nie przyspieszy znacząco tempa podwyżek stóp procentowych wobec agresji Rosji na Ukrainę

Credit Agricole: RPP nie przyspieszy znacząco tempa podwyżek stóp procentowych wobec agresji Rosji na Ukrainę
Fot. stock.adobe.com/Robson90
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Odpowiedzią RPP na skutki agresji Rosji na Ukrainę nie będzie znaczące przyspieszenie tempa zacieśnienia polityki pieniężnej, ponieważ krajowy szok popytowy spowodowany skutkami wojny będzie stanowił ekwiwalent znaczących podwyżek stóp proc. - oceniają ekonomiści Credit Agricole.

„Wojna na Ukrainie jest przykładem kombinacji wstrząsu popytowego (silny spadek eksportu do Ukrainy i Rosji oraz spowolnienie wzrostu konsumpcji i inwestycji w związku z podwyższoną niepewnością) i wstrząsu podażowego, czyli jednoczesnego spadku aktywności gospodarczej i wzrostu cen. W przypadku negatywnego wstrząsu popytowego odpowiedzią krajowej polityki gospodarczej powinno być zwiększenie popytu. Z kolei w przypadku wstrząsu podażowego bank centralny nie posiada narzędzi, za pomocą których mógłby stabilizować (tj. obniżać) inflację i jednocześnie ograniczać spadek aktywności gospodarczej (wzrost bezrobocia). Naszym zdaniem, spowolnienie wzrostu popytu wywołane spadkiem eksportu i wolniejszym wzrostem popytu krajowego może być na tyle duże, że będzie ono stanowiło ekwiwalent znaczących podwyżek stóp procentowych” – napisano.

RPP skupi się na wspieraniu wzrostu PKB

Ekonomiści Credit Agricole uważają, że w takim wypadku RPP skupi się na wspieraniu wzrostu PKB, tolerując znaczące, ale przejściowe przestrzelenie celu inflacyjnego przez dłuższy czas.

„Tym samym oczekujemy, że odpowiedzią RPP na trwającą wojnę na Ukrainie nie będzie znaczące przyspieszenie tempa zacieśnienia polityki pieniężnej (na co wskazuje nasilenie oczekiwań na podwyżki stóp procentowych w najbliższych kwartałach po wybuchu wojny w Ukrainie), mające na celu m.in. przeciwdziałanie osłabieniu złotego. Nadal oczekujemy, że w kolejnych miesiącach stopy procentowe zostaną podniesione, jednak łączna skala podwyżek może być niższa niż dotychczas prognozowana (stopa referencyjna równa 4,25 proc. na koniec maja br.)” – dodano.

Więcej najnowszych wiadomości na temat agresji Rosji na Ukrainę >>>

Według Credit Agricole, w związku m.in. z wzrostem cen ropy oraz spodziewaną zwyżką tempa wzrostu cen żywności na światowych rynkach w najbliższych miesiącach inflacja w Polsce może przekroczyć 10 proc. rdr, wobec czego rośnie prawdopodobieństwo, że okres obowiązywania instrumentów w ramach Tarczy Antyinflacyjnej zostanie wydłużony do końca roku.

Źródło: PAP BIZNES