Coraz więcej Polaków rozlicza się z fiskusem elektronicznie. Jak złożyć PIT 2017 przez internet?

Coraz więcej Polaków rozlicza się z fiskusem elektronicznie. Jak złożyć PIT 2017 przez internet?
Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Do końca marca do Ministerstwa Finansów wpłynęło blisko milion deklaracji elektronicznych więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Coraz więcej Polaków rozlicza się z fiskusem elektronicznie. Jak złożyć #PIT2017 przez internet?

„Zauważamy coraz większe zainteresowanie rozliczeniami elektronicznymi, różnica między obecnym a poprzednim rokiem to prawie milion zeznań więcej” – poinformowało PAP Biuro Prasowe MF. Z danych resortu wynika, że na dzień 28 marca 2018 r. złożono 6767109 deklaracji. W tym samym czasie zeszłego roku było to 5841499 zeznań.

Zdaniem Anny Sochy ze Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, obecnie, w dobie internetu, zeznania podatkowe nie stanowią raczej problemu dla Polaków. Podkreśliła, że wiele instytucji oferuje podatnikom proste aplikacje, które przejmują rolę rozliczających.

Jak złożyć PIT-WZ?

Taką możliwość daje swoim klientom m.in. PKO Bank Polski. „W serwisach iPKO i Inteligo w zakładce e-Urząd została dodana możliwość złożenia wniosku PIT-WZ. Wystarczy go wypełnić, a Urząd Skarbowy przygotuje wstępne rozliczenie PIT-37 i złoży je w imieniu podatnika – poinformowała Justyna Białowąs z Departamentu Usług Cyfrowych PKO BP. – To rozwiązanie funkcjonuje od kilku lat na rynku polskim, ale dzięki współpracy z naszym bankiem i kilkoma innymi, udało nam się bardzo to spopularyzować” – dodała.

„W ciągu 5 dni roboczych Urząd Skarbowy wysyła do nas wypełniony PIT-37. Nawet nie musimy go akceptować. 30 kwietnia tego roku te wniosku zaakceptują się same. Rozliczać się w ten sposób mogą osoby indywidualnie, razem ze współmałżonkiem, a także osoby samotnie wychowujące dzieci. Dodatkowo można też odliczyć ulgi rehabilitacyjne i na dzieci” – dodała Białowąs.

UPO bardzo istotne

Jak powiedziała Anna Socha, istotne w zeznaniach podatkowych składanych on-line jest UPO, czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru. „Wysyłając zeznanie roczne do Urzędu Skarbowego, korzystając z e-PIT-ów czy e-deklaracji z Ministerstwa Finansów, prawie natychmiast otrzymujemy numer, pod jakim złożyliśmy zeznanie podatkowe, które zostało zakwalifikowane jako dostarczone w Urzędzie Skarbowym i później otrzymujemy potwierdzenie odbioru” – tłumaczyła.

W ocenie Ministerstwa Finansów, elektroniczna forma składania deklaracji pozwala zaoszczędzić czas, a główną zaletą jest fakt, że minimalizujemy w ten sposób ryzyko błędów. „System e-deklaracje pozwala na sprawdzenie formularza przed wysłaniem i nie pozwoli na wysyłkę niekompletnej deklaracji” – czytamy w informacji MF.

 

Wszystkie potrzebne informacje potrzebne do złożenia PIT znajdują się na stronie www.szybkipit.pl. Pomoc techniczna Portalu Podatkowego, e-mail: info.e-deklaracje@mf.gov.pl. W przypadku składania zeznania przez aplikacje PKO Banku Polskiego, wniosek PIT-WZ mogą składać wszyscy pełnoletni klienci banku, którzy rozliczają się składając PIT-37 indywidualnie, wspólne ze współmałżonkiem lub jako rodzic samotnie wychowujący dzieci. We wniosku można wskazać m.in. kwoty kosztów uzyskania przychodu, ulgi rehabilitacyjnej, odliczenia z tytułu ulgi na dzieci i organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1% podatku. PIT-WZ można wypełniać od 1 lutego do 16 kwietnia 2018 r.

Złożenie PIT-WZ musi być potwierdzone kodem z narzędzia autoryzacyjnego. Link z kodem do pobrania oraz Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO) zostanie wysłany na wskazany adres mailowy. Klient może zeznanie zaakceptować lub odrzucić – ma czas do 30 kwietnia 2018r. W sytuacji gdy tego nie zrobi zeznanie będzie automatycznie uznane za poprawne ostatniego dnia kwietnia.

Po złożeniu wniosku PIT-WZ w serwisie transakcyjnym klient może pobrać go tylko raz, zaraz po jego wysłaniu. Jego numer referencyjny będzie dostępny w sekcji Wnioski złożone. Będzie on potrzebny do sprawdzenia statusu wniosku na portalu podatkowym.

Źródło: Centrum Prasowe PAP