Coraz więcej cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS. Pięciokrotny wzrost w pięć lat

Coraz więcej cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS. Pięciokrotny wzrost w pięć lat
Fot. stock.adobe.com/Kange Studio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że już niemal 610 tys. cudzoziemców płaci składki w Polsce na ubezpieczenia społeczne. To ponad pięć razy więcej, niż na początku 2014 roku. Grupą, której liczebność zmieniła się najbardziej są Ukraińcy – w ciągu pięciu lat ich liczba wzrosła niemal trzynastokrotnie.

Z najnowszych danych #ZUS wynika, że już niemal 610 tys. cudzoziemców płaci składki w Polsce na ubezpieczenia społeczne #cudzoziemcy #praca

– Polski rynek pracy cały czas bije rekordy. Liczba wakatów jest obecnie najwyższa od kilku lat, a bezrobocie najniższe od niemal 20 lat. Uzupełnieniu braków na rynku nie pomaga nawet wzrost płac, który wyniósł średnio około 700 zł w ciągu ostatnich czterech lat. Na podstawie najnowszych danych ZUS widzimy wyraźnie, że coraz więcej pracowników z zagranicy pracuje u nas legalnie. Jak przewidywaliśmy, obawy wzbudzone przez spadek liczby Ukraińców w końcówce 2018 były bezpodstawne. Było to tylko chwilowe odstępstwo od utrzymującej się tendencji wzrostowej. W pierwszym kwartale br. odnotowano wzrost o około 35 tys. – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service, ekspert rynku pracy.

Uproszczona procedura zatrudnienia

Ukraińcy, Białorusini, Mołdawianie i Hindusi to narodowości, których najwięcej przybyło na polskim rynku pracy w trakcie ostatnich pięciu lat – wynika ze wskazań ZUS. Pierwsze z trzech narodowości obejmuje uproszczona procedura zatrudniania – oznacza to, że pracodawca nie musi ubiegać się o czasochłonne pozyskiwanie zezwolenia na pracę. Proces zatrudnienia jest zdecydowanie łatwiejszy, dlatego firmy chętniej wybierają takich pracowników.

Czytaj także: Przedsiębiorcy chcą ułatwień w zatrudnianiu cudzoziemców >>>

Liczba Ukraińców wzrosła aż trzynastokrotnie, z 35,5 tys. na początku 2014 roku do 454,5 obecnie. Białorusinów mamy obecnie pięć razy więcej – z 6,5 tys. do 36 tys. Liczba Mołdawian wzrosła niemal siedmiokrotnie, osiągając liczbę prawie 9 tys. Natomiast pracowników z Indii ubezpieczonych w ZUS mamy obecnie ponad czterokrotnie więcej, niż w na początku 2014 roku i uzupełniają oni ponad 6 tys. wakatów na polskim rynku pracy.

– Szacujemy, że na koniec 2019 odnotujemy 25-30% wzrost liczby Ukraińców zarejestrowanych w ZUS w porównaniu do końcówki 2018 – dodaje Krzysztof Inglot.

Pracowników z Ukrainy zatrudnia obecnie co piąta firma

Dane z ostatniego Barometru Imigracji Zarobkowej Personnel Service wskazują, że pracowników z Ukrainy zatrudnia obecnie co piąta firma, a z Białorusi mniej więcej co dziesiąta. Mołdawian ma w swojej załodze ok. 1% pracodawców. W badaniu były brane pod uwagę narodowości objęte uproszczoną procedurą zatrudniania.

Źródło: Personnel Service