Coraz mniej bezrobotnych nad Wisłą

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400Podczas wczorajszej sesji uwagę inwestorów znad Wisły przyciągnęły wiadomości na temat sytuacji na tutejszym rynku pracy. Jak wynika z danych opublikowanych przez GUS, po raz pierwszy od października 2011 roku, stopa bezrobocia w Polsce spadła poniżej 12%, wynosząc w lipcu 11.9%.

Popołudniu zza Oceanu napłynęły natomiast informacje o wzroście indeksu zaufania konsumentów Conference Board, który w ostatnim miesiącu wyniósł 92.4 pkt. Znacznie lepsze od prognozowanych dane docierające ze Stanów Zjednoczonych – w połączniu z trwającymi spekulacjami na temat przyszłości polityki monetarnej ECB – przyczyniły się do dalszego umocnienia wartości amerykańskiego dolara względem europejskiej waluty.  W efekcie, kurs EUR/USD spadł wczoraj o 0.16%, sięgając poziomu 1.3164.

Ze względu na niewielką ilość publikacji makroekonomicznych, dzisiejsza sesja na światowym rynku finansowym powinna upłynąć dosyć spokojnie. Rano, uwagę inwestorów z Europy przyciągnęły informacje na temat aktualnej sytuacji ekonomicznej w Niemczech. W ciągu dnia decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych podejmie natomiast bank centralny Turcji.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska