Coraz mniej bankomatów. „Wygryza” je bankowość internetowa

Coraz mniej bankomatów. „Wygryza” je bankowość internetowa
Fot. Materiały prasowe PKO BP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Liczba bankomatów w Polsce jest niższa niż średnia w Unii Europejskiej. To dlatego, że polscy klienci indywidualni, ale i przedsiębiorcy polubili bankowość internetową i nie potrzebują już tak często gotówki, jak kiedyś.

#PrzemysławBarbrich z #ZBP: mamy w kraju 23 tys. bankomatów, z tego 10 tys. to już urządzenia dostępne dla osób niepełnosprawnych #bankomaty #ebankowość #bankowośćmobilna

W 2017 r. liczba klientów posiadających dostęp do usług bankowości internetowej przekroczyła 35,5 mln osób. To wzrost o 7 proc. w stosunku do 2016 r. Przybyło ponad 2,3 mln nowych umów dotyczących usług bankowości internetowej. Wzrosła także liczba aktywnych użytkowników bankowości internetowej (tj. takich, którzy logują się do swojego serwisu bankowości internetowej przynajmniej raz w miesiącu).

Na koniec 2017 r. liczba tego rodzaju użytkowników bankowości internetowej wynosiła 15,89 mln osób (to o ponad 533 tys. więcej niż w 2016 r.). Przeciętnie, aktywny klient bankowości internetowej wykonywał w 2017 roku 6 przelewów miesięcznie, o średniej wartości 6 648 zł.

Więcej przedsiębiorców korzysta z bankowości mobilnej

Na koniec 2017 r., dostęp do konta z obsługą bankowości internetowej posiadało 2 362 249 przedsiębiorców z sektora MŚP, a aktywnie swoje konto w 2017 r. wykorzystywało niecałe 1,5 miliona przedsiębiorców.

– Przedsiębiorcy polubili bankowość internetową, liczba przedsiębiorców aktywnie wykorzystujących usługi z obszaru bankowości mobilnej wzrosła o 42 tys. osób – mówi dr Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich.

Statystyczny przedsiębiorca aktywnie wykorzystujący usługi z obszaru bankowości internetowej wykonywał w minionym roku 18 przelewów miesięcznie. Średnia wartość miesięcznych rozliczeń aktywnego klienta biznesowego wyniosła 73 137 zł.

Spada częstotliwość wypłat gotówki

Zarówno częstotliwość wypłat gotówki za pośrednictwem bankomatów, jak i liczba samych urządzeń w Polsce z roku na rok maleją. W 2017 r. liczba wypłat gotówkowych za pośrednictwem bankomatów spadła o prawie 30 mln w porównaniu do danych za 2016 r. Polacy, decydując się na wypłatę z bankomatu, pobierali jednak w tym roku więcej środków niż w roku ubiegłym. Średnia wartość pojedynczej transakcji gotówkowej w grudniu 2017 r. wyniosła 499 zł (o 38 zł więcej niż w analogicznym okresie 2016 r.).

Łączna wartość wypłat gotówkowych z bankomatów, dokonanych w 2017 r. wyniosła ponad 325 mld zł, co oznacza wzrost, w ujęciu rocznym, o ponad 15 mld zł. Jednocześnie, średnia wartość jednorazowej wypłaty gotówkowej z bankomatu była w tym roku najwyższa w historii. Po gotówkę do bankomatów w 2017 r. Polacy sięgnęli prawie 680 mln razy.

23 tys. bankomatów do dyspozycji Polaków

Bankowość internetowa rozwija się kosztem rynkowej obecności bankomatów. Na przestrzeni ubiegłego roku o 213 sztuk zmniejszyła się także liczba bankomatów dostępnych na polskim rynku. W ujęciu statystycznym, na milion mieszkańców Polski przypada 605 bankomatów, co odbiega od unijnej średniej o prawie jedną trzecią. W Unii Europejskiej na milion mieszkańców przypada bowiem o prawie 300 bankomatów więcej niż w Polsce.

– Mamy w kraju 23 tys. bankomatów, a co tak ważne, z tego 10 tys. to już urządzenia dostępne dla osób niepełnosprawnych – dodaje dr Przemysław Barbrich z ZBP.

Czytaj także: Dzięki nowemu serwisowi łatwiej znaleźć bankomaty dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych >>>

Źródło: MarketNews24