Columbus wchodzi do Czech ze względu na gwałtownie rosnący popyt na instalacje solarne wspierany wysokimi dopłatami do fotowoltaiki

Columbus wchodzi do Czech ze względu na gwałtownie rosnący popyt na instalacje solarne wspierany wysokimi dopłatami do fotowoltaiki
Fot. stock.adobe.com / Dancing Man
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Columbus Energy a.s., czyli spółka-córka dostawcy usług na rynku OZE w Polsce, rozpoczęła sprzedaż instalacji fotowoltaicznych w Republice Czeskiej.

Columbus, który w ostatnich latach w Polsce zamontował ponad 60 000 instalacji fotowoltaicznych, rozszerza swoją działalność o kolejny kraj. Znane w Polsce oferty Columbusa ‒ SMART i PRO wraz z potężnymi benefitami, trafiły do klientów w Czechach.

Polski dostawca usług OZE w ramach oferty zapewnia m.in.panele fotowoltaiczne Sunport, oparte na technologii MWT, z inwerterami Solis.

Najważniejszym wyróżnikiem oferty Columbus na czeskim rynku PV jest szybki montaż instalacji.

‒ To jeden najistotniejszych elementów naszej przewagi konkurencyjnej. Popyt na montaż instalacji w Czechach jest obecnie tak duży, że większość firm działających na rynku wyznacza bardzo odległe terminy realizacji. Niektóre z nich wręcz wstrzymały przyjmowanie nowych klientów do końca 2023 r. ‒ podkreśla Petr Vaverka, Członek Zarządu czeskiej spółki Columbus Energy a.s.  

Czytaj także: Fotowoltaika: kolejna edycja programu Mój Prąd oraz unijne wsparcie FEnIKS – nowe zasady dofinansowania prosumentów i firm

PV plus magazyn energii

Na początek Columbus oferuje czeskim klientom fotowoltaikę w zestawie z inwerterem hybrydowym i magazynem energii.

Standardem w Czechach jest zakup instalacji od razu z domowym magazynem, który pozwala zwiększyć poziom autokonsumpcji energii wyprodukowanej ze słońca.

Do zakupu w pakiecie zachęca też z pewnością wysoki poziom dotacji – dla takiego zestawu wynosi ona ok. 40 tys. zł. 

Popyt na montaż instalacji w Czechach jest obecnie tak duży, że większość firm działających na rynku wyznacza bardzo odległe terminy realizacji

Nowością na czeskim rynku jest 15-letnia Gwarancja 360 na oferowane produkty oraz kompleksowa obsługa, w ramach której Columbus oferuje: profesjonalny dobór mocy systemu, pomoc w pozyskaniu finansowania, pośrednictwo w kontaktach z zakładem energetycznym oraz wsparcie specjalistów.

‒ Mamy wieloletnie doświadczenie, a przede wszystkim wysokie kompetencje sprzedażowe i marketingowe, które przynoszą sukcesy na polskim rynku, i które z pewnością sprawdzą się na rynku czeskim. Nasze wysokie standardy obsługi i najwyższej jakości komponenty to kolejne przewagi, którymi chcemy zapewnić sobie wysokie miejsce w rankingu firm fotowoltaicznych w Czechach.

Naszą ambicją jest montaż 500 do 1000 instalacji fotowoltaicznych miesięcznie. A w  ciągu dwóch lat chcielibyśmy zostać numerem jeden na rynku  ‒ dodaje Michał Gondek, wiceprezes Columbus Energy S.A.

Czytaj także: Fotowoltaika: czas na firmy, prosumentów już nie będzie szybko przybywać

Strategia Columbus na czeskim rynku

Rynek w Czechach dotykają podobne problemy jak w Polsce ‒ rosnące ceny prądu oraz niepewność dostaw gazu zmusiły tysiące czeskich gospodarstw domowych do szybkiego działania i inwestycji w OZE.

Podjęcie decyzji o zakupie fotowoltaiki czy pompy ciepła pomagają z pewnością podjąć rządowe dotacje na odpowiednio wysokim poziomie. W efekcie ich wprowadzenia ‒ w pierwszym półroczu 2022 r. w kraju zainstalowano więcej instalacji fotowoltaicznych niż w całym 2021 roku

W kolejnych krokach Columbus Energy a.s. będzie oferował pełną gamę produktów OZE, tj. pompy ciepła oraz ładowarki do samochodów elektrycznych. Przygotowuje też specjalną ofertę dla klientów biznesowych.

Czytaj także: Jak sfinansować kompleksową instalację fotowoltaiczną?

Warto dodać, że na koniec 2021 r. w Czechach działało 41 634 elektrowni fotowoltaicznych, z czego większość stanowiły duże instalacje, łączna moc w fotowoltaice to 2,2 GW.

Źródło: Columbus Energy