Co z przelewami bankowymi w Wigilię i Sylwestra?

Co z przelewami bankowymi w Wigilię i Sylwestra?
Źródło: KIR
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia oraz Sylwestrem, większość instytucji, w tym także banki, będzie w ciągu najbliższych dni dostępna w innym zakresie niż zwykle. Podobnie jest z systemami rozliczeniowymi Elixir i Euro Elixir, odpowiadającymi za przelewy międzybankowe. Z tego powodu terminowe płatności, przypadające w okresie świątecznym, warto zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem albo skorzystać z przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir.

System Elixir

Standardowo rozliczenia transakcji w systemie Elixir są realizowane w dni robocze podczas jednej z  trzech sesji (kolejno o 9:30, 13:30 i 16:00).

W dni ustawowo wolne od pracy i weekendy transakcje nie są przetwarzane.

W okresie Bożego Narodzenia system Elixir będzie funkcjonować następująco:

24  grudnia (Wigilia ‒ czwartek) odbędą się dwie sesje rozliczeniowe (zgodnie z regulaminem usługi w tym dniu trzecia sesja nie jest realizowana),

a 25 grudnia (Boże Narodzenie ‒ piątek) nie będą rozliczane żadne transakcje.

W związku z tym, przelewy zlecone w Wigilię po godz. 13.30 zostaną rozliczone w trakcie porannej sesji 28 grudnia.

Z podobną sytuacją będziemy mieli do czynienia tydzień później – transakcje zlecone 31 grudnia 2020 r. po godz. 13.30 zostaną zrealizowane w poniedziałek, 4 stycznia 2021 r.

Czytaj także: IT@BANK: o transformacji sektora bankowego zdecydują oczekiwania klientów

System Euro Elixir

W przypadku Euro Elixir – systemu rozliczającego przelewy w unijnej walucie (krajowe i transgraniczne) – w dniach 24 i 31 grudnia będą miały miejsce wszystkie sesje rozliczeniowe.

Kolejne dni rozliczeniowe dla tego systemu to odpowiednio:

28 grudnia 2020 r. ‒ po przerwie bożonarodzeniowej

oraz pierwszy dzień rozliczeniowy w nowym roku – poniedziałek 4 stycznia 2021 r.

Czytaj także: IT@BANK 2020 | mSzafir zmienia polską gospodarkę

System Express Elixir: 24/7/365

Niezależnie od świątecznej przerwy w działaniu prowadzonych przez KIR sesyjnych systemów rozliczeniowych, do dyspozycji klientów banków pozostaje system płatności natychmiastowych Express Elixir.

System obsługuje przelewy w złotych w trybie ciągłym ‒ 24/7/365, także w weekendy i święta. Umożliwia przesyłanie środków pomiędzy rachunkami w różnych bankach.

Realizacja przelewu natychmiastowego uwarunkowana jest jednak dostępnością banku nadawcy i banku odbiorcy w danym momencie, a ta – np. ze względu na przerwy konserwacyjne – może być ograniczona.

Informacje o dostępności poszczególnych banków można sprawdzić na stronie:

https://www.expresselixir.pl/tabela-dostepnosci/

Źródło: Krajowa Izba Rozliczeniowa / KIR