Co warto wiedzieć o programie Pierwsze Mieszkanie?

Co warto wiedzieć o programie Pierwsze Mieszkanie?
Fot. stock.adobe.com / Andrii Yalanskyi
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd przyjął (14.03.2023) projekt ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe i planuje przeznaczyć na niego ok. 16 mld zł w ciągu 10 lat, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

„Rząd chce pomóc Polakom w nabyciu lub budowie pierwszego własnego mieszkania albo domu jednorodzinnego.

Od 1 lipca 2023 r. program Pierwsze Mieszkanie będzie przewidywać bezpieczny kredyt ze stałą stopą, do którego dopłaci państwo.

Będzie także możliwość otwarcia konta mieszkaniowego z atrakcyjną dopłatą. Na nowe rozwiązanie rząd przeznaczy w ciągu 10 lat ok. 16 mld zł” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Polityka mieszkaniowa państwa – zmarnowanych 25 lat?

Bezpieczny Kredyt ze stałą stopą

* Bezpieczny kredyt ze stałą stopą będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie miała i nie ma mieszkania (w tym domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego).

* W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich.

* Kredyt będzie można otrzymać w wysokości do 500 tys. zł, a w przypadku małżeństw lub posiadania co najmniej jednego dziecka – do 600 tys. zł.

* Dopłata państwa do rat kredytu mieszkaniowego będzie przysługiwała przez 10 lat. Oznacza to, że państwo dopłaci do pierwszych 120 rat kredytu.

* Przy kupnie mieszkania lub domu nie będzie obowiązywał limit ceny 1 m2. Kredyt będzie dotyczył mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym.

* Marża i prowizja banku nie będzie mogła być wyższa od marży i prowizji innych jego kredytów hipotecznych.

* Kredyt będzie można uzyskać do 2027 r., z możliwością przedłużenia.

* Dzięki programowi więcej rodzin będzie mogło skorzystać z kredytu, bo wzrośnie ich zdolność kredytowa.

Czytaj także: Kredyt hipoteczny jest produktem dla średnio i dobrze zarabiających Polaków

Konto Mieszkaniowe z atrakcyjną premią od państwa

* Konto będzie przeznaczone dla osób, które planują zakup mieszkania w przyszłości, np. dla swoich dzieci. Będzie je mógł otworzyć m.in. każdy, kto nie miał i nie ma mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Z rozwiązania będzie mogła skorzystać także osoba, która w jednym posiadanym lokalu mieszka z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci.

     Dotyczy to:

      – lokalu o pow. do 50 m2 przy dwójce dzieci;

      – lokalu o pow. do 75 m2 przy trójce dzieci;

      – lokalu o pow. do 90 m2 przy czwórce dzieci;

      – bez ograniczeń w przypadku piątki lub większej liczby dzieci.

* Konto mieszkaniowe będzie można założyć od 13. roku życia.

* Na koncie mieszkaniowym trzeba będzie systematycznie oszczędzać od 3 do 10 lat.

* Minimalna wpłata miesięczna wyniesie 500 zł (6 tys. zł rocznie), a maksymalna – 2 tys. zł (24 tys. zł rocznie). Możliwe będą wpłaty w różnej wysokości.

* W każdym roku skorzystać będzie można z jednego miesiąca wakacji od oszczędzania (bez konsekwencji).

* Za minimum 11 wpłat w roku w kwocie co najmniej 500 zł można będzie otrzymać dodatkową premię oszczędnościową od państwa.

* Premia będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji albo wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. W każdym roku wybierany będzie wskaźnik bardziej korzystny dla oszczędzającego.

* Oszczędności będą dodatkowo oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym odsetki będą zwolnione z tzw. podatku Belki.

* Premia mieszkaniowa i zwolnienie z podatku będą przysługiwać w przypadku wypłaty odłożonych środków na zakup pierwszego mieszkania (w tym zakup lub budowę domu, sfinansowanie części kosztów inwestycji prowadzonej w ramach kooperatywy mieszkaniowej lub ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu), a także na wkład mieszkaniowy w spółdzielni mieszkaniowej albo partycypację w SIM albo TBS.

* W przypadku zakończenia oszczędzania, na wydanie środków będzie 5 lat, wymieniono w informacji.

Czytaj także: Kredyt hipoteczny na dwa, a może na zero procent uwolni potencjał polskiego budownictwa mieszkaniowego?

Źródło: ISBnews