Co trzeci Polak na urlopie za granicą bez ubezpieczenia

Co trzeci Polak na urlopie za granicą bez ubezpieczenia
Ubezpieczenie turystyczne Fot. stock.adobe.com/anyaberkut
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Blisko co trzecia osoba na urlopie za granicą doświadczyła jakiegoś nieprzyjemnego zdarzenia losowego, najczęściej awarii samochodu lub choroby. Mimo to 34% wyjeżdżających nie posiada ubezpieczenia turystycznego ani karty EKUZ, wynika z raportu Nationale-Nederlanden "Bezpieczni w podróży". Za największe atuty polisy turystycznej ankietowani uznają pokrycie kosztów leczenia i poczucie bezpieczeństwa.

34% wyjeżdżających nie posiada ubezpieczenia turystycznego ani karty #EKUZ #ubezpieczenia #UbezpieczenieTurystyczne #NationaleNederlanden @NN_Polska

„Z raportu Nationale-Nederlanden „Bezpieczni w podróży” wynika, że Polacy podczas urlopu najczęściej zwiedzają i odkrywają nowe miejsca (43%). Aktywności te zazwyczaj łączą z relaksem, a także rekreacją sportową. Co dziesiąta osoba wybiera plażowanie, a co piętnasta sporty ekstremalne. Mężczyźni zdecydowanie częściej niż kobiety eksplorują nowe miejsca, jeżdżą rowerami czy biegają. Na rynku pojawia się coraz więcej ofert wyjazdów, podczas których możemy poznać kraj właśnie z perspektywy dwóch kółek” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Wakacje w kraju i za granicą: jak dobrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne >>>

Specjaliści podają, że optymalna długość urlopu to trzy tygodnie. Nie wszyscy jednak mogą pozwolić sobie na taki luksus. Inni świadomie wybierają krótszy, ale częstszy odpoczynek.

„Najwięcej zagranicznych polis turystycznych wykupionych przez klientów Nationale-Nederlanden obejmuje okres od 4 do 9 dni. Jednak wiele osób decyduje się również na dłuższe wyjazdy – na okres ponad dwóch tygodni polisę wykupuje około 1/4 naszych klientów” – powiedziała ekspert Nationale-Nederlanden Małgorzata Zgudka, cytowana w materiale.

Co trzecia osoba doświadczyła na urlopie za granicą jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia losowego

Badanie „Bezpieczni w podróży” pokazuje, że aż co trzecia osoba doświadczyła na urlopie za granicą jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia losowego. Najczęściej była to awaria samochodu, choroba lub kradzież. Nierzadko zdarzają się także przypadki odwołanego lotu. Mimo to 34% nie zabezpiecza się przed tego rodzaju zdarzeniami. Jedynie 55% wykupuje polisę turystyczną, a 11% wyrabia Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), wskazano.

„Za granicą systemy opieki zdrowotnej funkcjonują w różny sposób, a nieplanowana wizyta u lekarza może kilkukrotnie zwiększyć koszty wyjazdu. W Stanach Zjednoczonych, w zależności od przypadku, zapłacimy od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Warto pamiętać, że karta EKUZ nie pokrywa kosztów leczenia w placówkach prywatnych oraz nie obowiązuje poza Unią Europejską” – dodał Zgudka.

Za najważniejszą cechę ubezpieczenia turystycznego ankietowani uznają opłatę kosztów leczenia (87%). Na drugim miejscu wymieniają poczucie bezpieczeństwa, a na trzecim pokrycie zobowiązań finansowych, jeśli wyrządzą komuś szkodę. Najmniej istotne jest objęcie ubezpieczeniem sprzętu sportowego. Ceny ubezpieczeń zaczynają się od kilku złotych za osobę za dzień wyjazdu. Przy wyborze polisy warto zwrócić uwagę na gwarantowaną sumę świadczenia, a także dodatkowe opcje zabezpieczeń – OC, NNW czy ochronę bagażu, podano także.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Nationale-Nederlanden przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniach 10-11 maja 2019 roku. W ramach badania ilościowego przeprowadzono wywiady przy użyciu techniki CATI, na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków.

Źródło: ISBnews