Citi weźmie udział w przygotowaniu polskiego planu inwestycji w OZE i atom?

Citi weźmie udział w przygotowaniu polskiego planu inwestycji w OZE i atom?
Fot. stock.adobe.com/radub85
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Citi zadeklarował udział w przygotowaniu polskiego planu inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE) oraz atom wraz z planem finansowym, który mógłby zostać przedstawiony instytucjom finansowym w celu pozyskania finansowania dla przyśpieszenia rozwoju tego sektora w Polsce, poinformował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Sasin spotkał się wczoraj z wiceprezesem Citi Jayem Collinsem podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

„Rozmowa dotyczyła przygotowania odpowiednich dokumentów strategicznych, które by skłoniły do tego, by to zaangażowanie kapitałowe mogło mieć miejsce. […] Pan wiceprezes Collins zadeklarował udział Citibanku w przygotowaniu takiego krajowego planu inwestycji wraz z planem finansowym, który mógłby zostać przedstawiony międzynarodowym organizacjom finansowym” – powiedział Sasin w radiowej Jedynce.

Czytaj także: Rosną koszty polskiej transformacji energetycznej, decyzje o budowie elektrowni jądrowych spóźnione o 40 lat >>>

„Liczymy na to, że Citibank, ale też inne międzynarodowe instytucje finansowe użyczą […] swoich funduszy na te inwestycje w czystą energię czyli atom i OZE” – dodał.

Odejście od gazu

Zdaniem Sasina, Unia Europejska będzie musiała w swojej strategii odejść od zwiększenia zapotrzebowania na gaz (przy odchodzeniu od węgla).

„Zwiększenie zapotrzebowania na gaz tylko zwiększyłoby problemy z pozyskaniem tego surowca z innych kierunków niż kierunki rosyjskie” – podkreślił wicepremier.

Rok 2049 terminem odejścia od węgla

Zaznaczył, że oznacza to, że w Polsce oznacza to, że rok 2049 jako termin odejścia od węgla pozostaje realny, ale powtórzył, że harmonogram zamykania kopalń będzie musiał zostać odroczony w czasie.

W jego ocenie, niezbędne będą też dalsze inwestycje w kopalnie.

„Potrzeba jest uruchomienia nowych ścian, być może nawet nowych szybów wydobywczych, dokończenie pewnych inwestycji, które były wstrzymane, jak chociażby szyb Grzegorz w ramach Tauron Wydobycie, ale też być może nowe szyby. Te inwestycje są intensywnie przygotowywane, ale ich uruchomienie zajmie też oczywiście nieco czasu. Ten krytyczny moment będziemy musieli uzupełnić importem węgla z kierunków innych niż Rosja” – dodał.

Źródło: ISBnews