Citi Handlowy: w lutym możliwa podwyżka stóp procentowych o 75 pb

Citi Handlowy: w lutym możliwa podwyżka stóp procentowych o 75 pb
Główna siedziba banku Citi Handlowy (fot. Citi Handlowy)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Biorąc pod uwagę wyższą od oczekiwań inflację oraz pojawienie się dwóch nowych członków Rady Polityki Pieniężnej - którzy mogą zmienić rozkład głosów na nieco bardziej jastrzębi - w lutym Rada może zdecydować się na podwyżkę stóp procentowych o 75 pb - oceniają ekonomiści Citi Handlowego.

„W trakcie konferencji prasowej prezes Glapiński sygnalizował, że będzie rekomendował podwyżkę stóp na kolejnym posiedzeniu o 50 pb, gdyż taki ruch oznaczałby kontynuację dotychczasowej polityki RPP. Jego zdaniem, zmiana o 75 pb mogłaby być zinterpretowana jako przyspieszenie cyklu, a 25 pb mogłoby być sygnałem o zbliżającym się końcu podwyżek. Dostrzegamy ryzyko nieco większej podwyżki stóp w lutym (o 75 pb) biorąc pod uwagę wyższą od oczekiwań inflację oraz pojawienie się dwóch nowych członków RPP, którzy mogą zmienić rozkład głosów na nieco bardziej jastrzębi” – napisano w raporcie.

Nowi członkowie RPP

W porządku obrad Senatu, które rozpoczynają się 11 stycznia, wpisano wybór dwóch członków RPP. Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych rekomendowała, by Senat powołał do Rady w miejsce Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego, których kadencja w Radzie upływa 25 stycznia, Ludwika Koteckiego i Przemysława Litwiniuka.

Czytaj także: Ludwik Kotecki: podwyżka stóp o 50 pb w lutym prawdopodobna, ale być może niewystarczająca >>>

Stopa referencyjna osiągnie w tym roku 4,25 proc.

Zdaniem ekonomistów Citi, stopa referencyjna osiągnie w tym roku 4,25 proc. i zacznie się obniżać w 2023 r. wraz spadkiem inflacji.

Czytaj także: Bank Pekao: cykl podwyżek zakończy się w lipcu ze stopą referencyjną na poziomie 4 proc. >>>

„Wsparciem dla naszego scenariusza są komentarze prezesa NBP, który sygnalizował, że wciąż jest przestrzeń do podwyżek stóp procentowych, a stopa referencyjna NBP 'bezpieczna’ dla gospodarki, to 3 proc., a nawet 4 proc. w przypadku utrzymania mocnego wzrostu PKB” – zaznaczają ekonomiści.

Czytaj także: Eryk Łon z RPP: warto rozważyć zakończenie fazy podnoszenia stóp procentowych w Polsce >>>

„Zakładamy, że stopa referencyjna przekroczy te poziomy, biorąc pod uwagę dalszy spadek realnych stóp procentowych przy kolejnych niespodziankach inflacyjnych w górę, które podwyższają ścieżkę inflacji na kolejna miesiące” – dodają. 

Źródło: PAP BIZNES